(not provided) Sorununu Nasıl Çözdüm?

(not provided) Sorununu Nasıl Çözdüm?

Biz blog yazarları ve sosyal medyada, dijital platformlarda emek sarf eden insanların istatistiklerine ulaşmak için kuşkusuz Google Analytics kullandığını bilmek gerek. Fakat ben bu yazıda farklı bir durumdan bahsedeceğim. Siteme ziyaretçi sağlayan organik arama sonuçlarını görüntülemek istediğimde bana Analytics çoğu ziyaretçi (not provided) olarak gösteriyordu. Aylar sonra düşündüm ki bunun bir çözümü olmalı. Çözümü buldum mu? Buldum. Sizinle de Google Analytics not provided çözümü üzerine konuşmak, çözümü paylaşmak istedim.

Not Provided Nedir?

Chrome tarayıcı üzerinde artık Google Plus hesabımızdan oturum açabiliyoruz ve oturum açtığımız gibi onlarca güvenlik önlemi peşimizden gelmeye başlıyor. Bizi ilgilendiren kısmı ise tarayıcısında oturum açan her insanın arama sorgularının kayıt altına geçmemesi. Özellikle bu önlemeye https:// ile başlayan sitelerde daha çok rastlayabiliriz. Bu yüzden insanların hangi arama sorgusundan bizi ziyaret ettiğini öğrenemiyorduk.

[mks_icon icon=”fa-check” color=”#000000″ type=”fa”] İpucu: Aslında insanların hangi arama sorgusunu yapıp sitemizi ziyaret ettiğini Search Console (eski adıyla Google Webmaster Tools) ile öğrenebiliyoruz, fakat son 3 günün verileri gösterilmiyor ve Google Analytics kadar detaylı olduğuna inanmıyorum.

Google Analytics Not Provided Çözümü

Aslında bizi uğraştırmayacak pek de gün yüzüne çıkmamış basit bir yöntem mümkün. Sadece gelen aramaların hangi sayfayla alakalı olduğunu öğrenmek ama maalesef sorgu yapılan kelimelere ulaşamıyoruz.

 #1  Organik aramaların hangi sayfaya yönlendirildiğini öğreneceğimiz için ilk olarak Edinme > Tüm Trafik > Kanallar > Organic Search yolunu takip ediyoruz. Ve İşte karşımızda (not provided) ve gelen binlerce ziyaretçi.

Gördüğümüz gibi arama sorgularının hangi sayfaya gittiğini göremiyoruz.
Gördüğümüz gibi arama sorgularının hangi sayfaya gittiğini göremiyoruz.

 #2  Şimdi yapacağımız şey ise ‘ikincil boyut’ kısmından Davranış > Açılış Sayfası kısmını açmanız. Tam olarak ne dediğimi anlamadıysanız aşağıdaki resim size yardımcı olacaktır.

Google Analytics Not Provided Çözümü

Gördüğünüz gibi arama sorgularına ulaşamasak da insanların arama sonuçlarından hangi sayfalara gittiğine ulaşabilmeyi başardık. Aynı zamanda hemen çıkma oranı, oturum süresi gibi istatistikleri sayfaya göre öğrenebiliyoruz.

Ve artık ziyaretçilerin hangi sayfalara gittiğini görebiliyoruz.
Ve artık ziyaretçilerin hangi sayfalara gittiğini görebiliyoruz.

İnternette elbette daha farklı çözümler var filtre ekleme gibi. Benim tercih ettiğim çözüm yolu bu oldu, daha temiz istatistiklere ulaşabiliyoruz.

Yorum Yap, Sohbete Katıl

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

8 Yorum
    • Yazının ipucu kısmında dediğim gibi Search Console ile kelimeyi öğrenebiliyoruz fakat son üç günün verisi yok ve Analytics kadar detaylı raporlama sunmuyor.

  • Ben öyle pek pek istatistik peşinde koşmuyorum fakat gösterdiğin ipucu istatistiğin kovaladığım kısmı için gerçekten çok iyi oldu. Teşekkürler Oktay’cığım.

  • Oktay bey öncelikle merhaba
    Google Analytics ile bir sıkıntımı çözmek için sitenizi keşfetmiş bulunuyorum. Diğer paylaşımlarınızı inceleme fırsatı buldum ve gerçekten çok memnun kaldım. Sıkı takipciniz olucağımı düşünüyorum. Çalışmalarınızın başarılarını diliyorum.

  • Gerçekten çok teşekkür ederim mükemmel bir yazı olmuş ayrıca web sitenizde paylaştığınız diğer içerikleri inceleme fırsatım oldu başka bir konuda daha sıkıntım vardı çözüm olduğunuz için gerçekten sağolun…

  • Google Analytics ile bir sıkıntımı çözmek için sitenizi keşfetmiş bulunuyorum vE takip ediyorum