Merhabalar, ben Oktay Yenitürk. Şuan bulunduğunuz yer ise benim özeleştiri sayfam, yani olması gereken bir hakkımda sayfası. Şimdi size kendi gözümden Oktay Yenitürk kimdir yazısı yazdım tüm samimiyetimle. Ayrıca neden blog yazdığımı da açıkladım, sıkıntılarım ne merak ediyorsanız bir göz atın.

Oktay Yenitürk Kimdir?

Oktay Yenitürk kimdir?” sorusunun cevabına hadi Bakırköy Kadın Doğum Hastahanesi’nde geçen bir sabahla başlayalım. Yıllardan 1994, iklim bozulmalarının daha yeni yeni ülkemize uğradığı zamanlar. Havalar fazlasıyla soğuk çünkü Şubat ayının başındayız, evet işte 4 Şubat 1994 tarihinde ben dünyaya geliyorum. Halamın deyimiyle zeytin kadar siyah gözlerle, babamın deyimiyle paketlenmiş tavuk büyüklüğünde herkesin böyle bir yaratılış efsanesine tanık olmasını sağlıyorum. Ardından yaradılış efsanesi bu şirin, tatlı, sempatik çocuk yani ben aileme tek çocuk olarak sorumluluklar yüklüyorum.

Altıma sıçıyorum, halıya işiyorum (bunu yaptığımdan emin değilim ama), kendimi yakıyorum, her türlü yaramazlığı yapıyorum ve büyük adam olma yolunda ilk adımı Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu’nda atıyorum. Buradan mezun oluyorum ve Gaziosmanpaşa Plevne Lisesi’nde eğitimime devam ederek Gaziosmanpaşa’daki sürekliliğimi kararlı bir şekilde sürdürüyorum. Anlayacağınız hayatım Gaziosmanpaşa’da geçiyor, ama Eyüp’te oturuyoruz.

Çılgın üniversite hazırlanma sürecimin (sadece 1 sene) sonunda ara vermeden Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ne bağlı Yenice Meslek Yüksekokulu’nda eğitimime ‘Lojistik’ bölümünde devam ediyorum. Sonra yanlışlıkla yada şans eseri diyelim (2015 itibariyle) buradan da mezun oluyorum. Şuan Anadolu Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler okumaya çalışıyorum, bölümümü sevmiyorum çünkü açık öğretim.

Ne Yer, Ne İçer, Ne Dinler?

Oktay Yenitürk, Kişisel BlogGenellikle ‘halt işlemek’ anlamında kullanılan her türlü boku yerim. Sivil itaatsizliğe inanırım, iklim ve bir takım çevre sorunları gibi takıntılarım var. Kömürlü termik santraller ve ülkemizde kurulması planlanan nükleer santraller ile büyük sıkıntım var. Ekolojik yapıyı bozacak gıda ve tarım endüstrilerine ile sıkıntılarım var. Sebebini merak ediyorsanız ‘Hiç Kaza Olmayacağının Garantisini Kim Verebilir?’ başlıklı yazımı okuyarak bir yerlerden hikayeyi öğrenebilirsiniz.

Hayatın detaylarla dolu olduğuna inanmaktayım ve ayrıntıları önem vermeye çalışırım, eğlence benim için ayrıntılarda gizlidir. Yapacağım işleri genellikle planlayarak yapmaya çalışırım fakat bu beni bir kontrol delisi yapmaz değil mi? Kesinlikle mükemmeliyetçi değilim ama kolay kolay beğenmemek gibi gıcık bir özelliğim var. Kafama göre yaşam planlamam ise sorumsuz olduğum anlamına gelmez, her gününüzü keyif almaya çalışarak yaşayın be! Keyif kaçıranları, çok konuşup darlayanları kendimi nasıl kullanabileceğimi anladığımdan beri sevmiyorum. Bunun nedenini her ne kadar burçların mantığını anlamasam da kova burcu olmama bağlıyor bazı arkadaşlar. Kova burcuyum ama kendimizi uzun süredir vileda leğeni gibi hissediyorum.

Ülkemizde buna uymak ne kadar kolaydır bilmiyorum ama diktatörlük ve zorlamayı sevmeyen biriyim. Başta dediğim gibi sivil itaatsizliğe inanırım. Fakat yirmi birinci yüzyıl sistemine göre akşam olduğunda karnınızı doyurmak istiyorsak o ‘mecburiyet’ kavramlarının hepsine uymak zorundayız. İşte bunu da engelleyemiyorum, çarklar bizim için çalışıyor.

Blog Yazarlığı Geçmişim

İlk olarak blog yazmaya tam anlamıyla ilkokul bebesiyken başladım. Blogcu isimli serviste başlayan bu deneyimimi daha sonra 2008 yılında ‘oktayusx‘ adında (anlamını inanın bilmiyorum, o zaman oyunlarda kullandığım isimdi) Blogspot çatısı altında bir blog açtım. 2009 yılında bir domain bağladım (oktayusx.net), 2010 yılında ise WordPress’e kesin geçiş yaptım.

2013 Yılının başında ise Oktayusx isimli blogumu Oktayy.com – Kişisel Blog isimli bloga taşıdım. Fazla ilgilenemediğim ve cahildim üniversitenin rengine kandım gibi olaylardan dolayı 2014 yılında ilgilenmediğim için kapattım. Ardından 2015 yılında bu blogu açtım.

Gayriciddi Zamazingo Nedir?

Gayriciddi Zamazingo bu blogdur, ideal bir Oktay Yenitürk olmaktır, bu blogun sloganıdır, gençlerin yaşam amacıdır. Şaka şaka… Gayriciddi Zamazingo benim kişisel blog anlayışımı anlatan ve sohbet ortasında çıkmış bir slogandır. Tam olarak Türkçe’ye çevirirsek anlamı ‘ciddi olmayan şeyler’ olmaktadır ama siz korkmayın, bu blogda karşılaşacağınız çoğu içerik ciddi ve özgün.

Neden Bu Blog Var?

Şimdi yukarıda hiç bahsetmediğim bir şey yazacağım. “Oktay Yenitürk Kimdir?” sorusunun aslında pek bir özet cevabı olacak bu paragraf. Bilginin halka açık olduğuna ve paylaştıkça bilginin arttığına inanan birisiyim. Kendi bildiklerimi, bulduklarımı, doğruları, yanlışları, iyiyi, kötüyü başkaları ile paylaşmak için bu blogu açtım ve yazıyorum. Bu blogda her türlü içerik var.