6 Adımda Blog Ziyaretçi Sayısını Arttırın!
Blog Ziyaretçi Sayısını Arttırmak
Blog Ziyaretçi Sayısını Arttırmak

6 Adımda Blog Ziyaretçi Sayısını Arttırın!

Blog ziyaretçi sayısını arttırmak ile ilgili birkaç soru alıyordum. Blog oluşturmak artık iki tıklama hareketiyle yapılan bir işlem haline geldi fakat insanlar blog trafiğini arttırmak konusunda sıkıntılar çekiyorlar. Blog yazmaya yeni başlayan insanlar için en ideal blog trafik kaynağı blog tanıtımı yöntemi ve daha önce ‘blog tanıtımı nasıl yapılır’ sorusunun cevabını vermiştim. Ben ziyaretçilerimi eski yazılarımdan daha fazla alıyorum, bunun nedeni eski yazılarımı günümüz arama motoru optimizasyonu kurallarına göre güncellemek. Kısaca blog ziyaretçi sayısını arttırmak için eski blog yazılarımızı güncellememiz gerekiyor. Şimdi kendi bloguma uyguladığım ipuçları ve püf noktalarından bahsetmek istiyorum.

1. Anahtar Kelimeler Ekleyin

Anahtar kelimeler arama motoru optimizasyonunun kalbine giden yoldur. İnsanlar genelde arama motorlarının ilk sayfasında yer alan siteleri ziyaret ederler ve sizde ilk sayfada çıkmak istiyorsanız içeriğinize uygun anahtar kelimeler ekleyin veya var olan anahtar kelimeleri uygun bir şekilde düzenleyin. Bu işlemi yaparken spam keywords denilen havuza düşmeyin yani içerikle alakasız anahtar kelimeler kullanmayın.

Bir tane odak anahtar kelime belirleyin. Odak anahtar kelime mümkünse içeriğin ilk cümlesinde yer alsın. İlk cümlede yer veremiyorsanız mümkünse ilk paragrafta yer vermeye çalışın. Ayrıca odak anahtar kelimeye yazınızın başlığında yer vermeyi unutmayın.

2. SEO Dostu Olmak İçin Başlıklarınızı Yeniden Düzenleyin

Çok sevimli başlıklar kullanıyor olabilirsiniz fakat ‘Pazar Günü Eğlencesi’ veya bunun gibi başlıklar arama motorları sıralamanız için yardımcı olamayacaktır. Yazınızın başlığı SEO dostu içerik sahibi olmanın en önemli diğer parçasıdır. Arama motorlarında üst sıralarda çıkmak istiyorsanız başlığınızda odak anahtar kelimeyi geçirin ve yazınıza insanları çekecek kesin cümleyi bulmaya çalışın.

‘Pazar Günü Eğlenmek İçin İpuçları’ veya ‘Pazar Günü Eğlenmek İçin 10 Yöntem’ hem ilgi çekici olacaktır ve tıklanma sayısını arttıracaktır. ‘Başarılı Blog Yazısı Nasıl Yazılır ?’ başlıklı yazımda seo dostu yazı başlığı hakkında detaylı bilgi vermiştim.

3. İlgili Yazılar ve Derin Linkleme

Her zaman söylerim ve blog yazarının size vereceği tavsiye olacaktır; yazınızın sonuna ilgili yazılar kısmı koyun. Ziyaretçiler ilgilendikleri konu ile alakalı bir yazıyı okurken yazının sonunda karşısına çıkacak şey başka bir ilgilendiği yazı olacaktır. Bu hem sizin hemen çıkma oranınızı düşürür hem de blogunuzun içerisinde oluşan tıklanma etkinliklerini arttırır.

Derin linkleme ise yazı içerisinde başka bir yazıya link vermektir. Yazılarınız içinde diğer yazılarınıza link verirseniz sitenizdeki etkinlik oranı artacaktır.

4. Eski Yazılarınızı Güncelleyin

İlk üç adımda arama motoru optimizasyonu için yazınızı güncellemekten bahsettim. Bu adımda ise ziyaretçi dostu bir güncellemeden bahsedeceğim. Diyelim ki bir teknolojik ürün aldınız ve bloğunuzda bundan bahsediyorsunuz. Aradan 1 yıl geçmiş, bu teknolojik aletin akıbetini bahsettiğiniz eski yazınıza ekleyin. Baştan bir yazı yazmaktansa eski bir yazıyı güncellemek daha kolaydır.

5. Spam Yorumları Silin

Her blog yazarının derdidir spam yorumlar ve hepimiz ilk blog açtığımız zamanlarda sadece ‘güzel yazı olmuş’ yazıp link bırakan insanların yorumlarını yayınlamışızdır. Bu yorumları eski yazılarınızdan silin, en azından linki kaldırın.

6. Yazım Hatalarını ve Çalışmayan Linkleri Düzeltin

Google maalesef yazım hatalarını ve çalışmayan linkleri sevmez. Eski yazılarınızda yazım hataları varsa düzeltin ve sitenizdeki çalışmayan linkleri kontrol edin. Sonrasında o linkleri yenisiyle değiştirin, değiştiremiyorsanız çalışmayan linkleri kaldırın.

Son Olarak Blog Ziyaretçi Sayısını Arttırmak

Size blog ziyaretçi sayısını arttırmak için yapabileceğiniz altı adet ipucu sundum. Fark ettiyseniz bir çoğu eski yazıları düzenlemekten geçiyor çünkü eski yazılarımız amatörlük dönemimize geldiği için üzerinde pek iyi çalışamıyoruz ve arama motorlarından etkili verimi alamıyoruz. Ben bu işlemleri yaparak şimdi eskisinden daha fazla ziyaretçi sayısına sahip oldum. Umarım size de faydalı olabilmişimdir.

Yorum Yap, Sohbete Katıl

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

13 Yorum
    • Rica ederim, gerçekten uzun bir süreç eski yazıları yeniden düzenlemek ve oyun kurallarına göre oynatmak. Fakat gerçekten sonuçları olumlu oluyor.

  • Özellikle eski yazıları düzenleme kafama takıldı çünkü çok hata yaptım bu yönden hak veriyorum. Ara ara bu yazıları düzenleyeceğim. Spam yorumlara gelince bu hatayı bende yaptım. Fakat son zamanlarda birileri konu ile ilgili güzel yorum atıyor. Ancak takma isimler kullanıyor. Yorum atarken doyumsuz, ezik, geldim, kendini bilmez gibi isimler kullanıyor ama yorumları güzel ben bazen yayınlamıyorum bazen yayınlıyorum sence bu yorumları yayınlamalıyım. Bu arada yazın için çok teşekkür ederim. Hatalarımı sayende fark ettim.

  • Aslında yeterli hit alamadığımız ardımızda bıraktığımız yazılar tam bir maden! Onları düzenleyip okuyucularımızın önüne sunmak hem blog kalitemizi artırır hem de trafiğimizi. Çoğumuzun atladığı bir konu ama en azından bu yazıyı okuyanların kısa sürede denemeliler.

  • Her şeyin birden bire olmasını beklemek olmaz, bu işte en büyük kriter sabır. Blog yazacak arkadaşlar sabırlı davranmazlarsa, hemen her şey olsun isterlerse girişimlerinin hayal kırıklığıyla sonuçlanacağının garantisini verebilirim.

  • bilgiler için teşekkürler. kendi deneyimlerinden de ekleme yapmak isterim; blogunuzu tanıtmazsanız, kimse de durduk yere gelip abone olmaz. 8 senedir ara ara yazdığım blogum var ama abonesi yok. takip eden yok, ara ara çok sayıda görüntülenme oluyor ama o da doğal gibi gelmiyor bana. ben kendi keyfime yazdığım için hit önemli değil desem de insanlara bişey katabilmek insanı mutlu ediyor. yazdıklarınızı çeşitli sosyal platformlarda paylaşmak tanınmanızı sağlayacaktır.

  • Aradağım makale tam olarak bu. Hem kısa ve öz, hemde okurken hiç canım sıkılmadı. Kısacası makale nasıl yazılır dersi olmuş. Oktay bey bloguma beklerim sizleri. İzleyicim olursanız ne mutlu bana.

  • Özgün ve kaliteli içerikleri yine kaliteli görsel ve videolarla desteklediğiniz, toplama bloglar yapmadığınız sürece orta vadede başarılı olmamanız için hiç bir neden yoktur. Yeni sosyal medya ağlarına da bir göz atmanızı öneririm.