4 Adımda Blog Tanıtımı Nasıl Yapılır?

4 Adımda Blog Tanıtımı Nasıl Yapılır?

4 Adımda Blog Tanıtımı

Kafanızda yazmak istediğiniz konular var. Bunları yazmak için bir blog açtınız, yayınlamadan önce son kontrollerini yaptınız ve sonunda yazınızı yayınladınız. Fakat gel gelelim açtığınız bloga ne gelen var ne giden… Maalesef ziyaretçi çekmek için güzel bir şekilde sitenizi inşa edip çok özenilmiş yazılar yazmanız yetmeyebiliyor, bu konuda devreye blog tanıtımı giriyor. Bu yazıda sizlere blog tanıtımı ile ilgili bilgiler vereceğim, yazının devamında ise blog tanıtımı nasıl yapılır gibi soruların cevabını bulabileceksiniz.

Blog tanıtımı hakkında internette yerli ve yabancı birçok makale mevcut fakat ben size kendi deneyimlerimi aktarmak istiyorum. Blogunuzu tanıtmanın yönteminin sadece reklamlardan ve tanıtım yazılarından geçtiğini düşünüyorsanız şimdi fikir değiştirmenizin vakti geldi demektir. Ayrıca blog tanıtımı yapmak blogunuz hakkında birkaç paragraf yazı yazıp insanların okumasını sağlamak değil kendi içeriklerinize insanları davet etmekten de geçer.

1 – Blog Tanıtımı Üzerinde Sosyal Medyanın Rolü

Sosyal Medya

Yazılarınızı ve blogunuzu tanıtmak için en kolay ve en pratik yöntem sosyal medya siteleri olacaktır. Sosyal medyada gerçekleştireceğiniz her adım internet robotları tarafından değil gerçek kişiler ya da firma hesapları tarafından dikkate alınacaktır ve bu sizin popülerliğinizi arttırmaya neden olabilir. Ayrıca sosyal medya blog tanıtımı yapan siteler arasında en etkilisidir.

Twitter Kullanın

Twitter hızlı hareket eden ve sürekli gündemin değiştiği bir platform olduğu için günde en az 3 kez gündeme dahil olun. Gerçek hesabınızın yerine bloğunuz için açacağınız hesap daha göze batacaktır.

 • Unutmayın, grafik içeren gönderiler her zaman daha fazla etkileşim alır.
 • Etiketlere (#) dahil olduğunuz gönderileriniz 2 kat daha fazla kişiye ulaşır.

Pinterest Hesabınız Olsun

Pinterest ülkemiz tarafından pek sıklıkla kullanılmayan bir mecra fakat ben kullanmayı seviyorum, insana farklı farklı fikirler sunuyor. İnstagram hesaplarından gelen ziyaretçiyi maalesef ölçemezken Pinterest ile gelen ziyaretçiyi ölçebiliyor ve hangi konulardan geldiği hakkında fikir sahibi olabiliyorsunuz.

İçerik paylaşarak ziyaretçi çekme ve blog tanıtımı konusunda ise Pinterest bir başyapıt diyebilirim. Çünkü Pinterest üzerinde paylaştığınız her şeyin uzun bir raf ömrü var.

 • Pinterest ile daha fazla ziyaretçi çekmek görselin kalitesi ve güzelliği ile sağlanmaktadır. Bu konuda bloglar için görselleştirme araçları ile kaliteli grafikler elde edebilirsiniz.

Facebook Kullanın

Son aylarda, ben insanları bloğuma ve blog yazılarına teşvik etmek için Facebook gruplarından yararlanır oldum. Gerçek şu ki Facebook grupları bana daha fazla ziyaretçi getirdi. Yazdığınız yazıları ilgi alanına dahil olan gruplarda paylaştığınızda daha fazla insanın ilgisi çekebiliyorsunuz. Kitap yorumu yapıyorsanız bunu Facebook üzerinde yer alan bir kitap grubu ile paylaşabilirsiniz.

2 – İmleme Siteleri

Yabancı blogcular tarafından kullanılan en aktif yazılarını insanlara iletme yöntemi sanırım imleme siteleri. Bende bu siteleri her yeni yazı yazdığımda kullanıyorum. Reddit ve StumpleUpon üzerinde blogunuzu veya blog yazınızı paylaştığınızda sizde adil bir ziyaretçi kitlesinin geldiğini göreceksiniz.

3 – Misafir Yazarlık

Ev Ofisi, Yazarlık

Misafir yazarlık en iyi ücretsiz blog tanıtımı yöntemlerinden bir tanesi diyebilirim. Genellikle misafir yazarlık için hazırladığınız içeriğe kendinize giden bir ya da iki bağlantı bulunuyor. Bu bağlantılar misafir yazarlık yaptığınız blogun arşiv sayfalarında yerini alıyor ve blogunuzu tanıtmak için harika bir yöntem. O blogun okuyucuları sizin blogunuzun okuyucuları olacak umuduyla yeni bir kitleye blogunuzu tanıtmak için bu yöntem kullanılmalıdır.

 • Bende blogumda misafir yazarlık imkânı sağlıyorum, blogunuzu tanıtmak için iyi bir fırsat olabilir. Misafir yazarlık hakkında daha fazla bilgi almak için ‘Misafir Blogculuk’ sayfasına gidebilirsiniz.

4 – Blog Tanıtım Yazıları

Blog

İyi bir tanıtım yazısı hazırladınız ve bunu yayınlatmak istiyorsunuz. Birçok blog tanıtımı yapan siteler ve blog tanıtımı yapan bloglar internette devamlılığını sürdürmektedir. Fakat önemli birkaç tane noktadan kaçınmamanız gerekir. Bunlar;

 • Tanıtım yazınızı yer aldığınız kategoriye ait sitelere yaptırın (kişisel blog tanıtımlarını kişisel bloglara, teknoloji blogu tanıtımını teknoloji sitelerine yaptırın),
 • Eğer ücret karşılığında bir tanıtım yazısı yayınlatacaksınız tanıtım yazısını da karşı tarafın yazmasını sağlayın.

Ücretsiz blog tanıtımı yapan siteleri mutlaka araştırın, bunlardan bir tanesi benimde tanıtım yazımı Blogumu Tanıt sitesidir. Bu sitede daha fazla blog tanıtım yazısı örneği ve birçok makaleye ulaşabilirsiniz.

Tanıtım yazıları yayınlama işinde uzman kişilere ulaşmak için Bionluk sitesini kullanabilirsiniz.

[mks_highlight color=”#eeee22″]Blog tanıtımı yapan bloglar arasında bende varım. Blog tanıtımı nasıl yapılır sorularının cevabını almak istiyorsanız, tanıtım yazısı yazdırmak ve yayınlamak istiyorsanız benimle iletişime geçebilirsiniz.[/mks_highlight]

Yorum Yap, Sohbete Katıl

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

17 Yorum
 • Blog tanıtımın konusunda yukarıdaki fikirler çok güzel fakat bana göre tanıtım yazısı bunların içinde en iyi olanı, hele ki tanıtım yazısı, yazının yayınlanacağı site sahibi tarafından yazıldıysa çok daha faydalı olur bence. Güzel bir konuda, faydalı bilgiler vermişsin kardeşim emeğine sağlık.

 • Çok faydalı bir yazı olmuş. Pinterest hesabım var ancak eklemedim henüz ve bu kadar önemli olduğunu da bilmiyordum. Misafir Yazarlık bir kaç blog da denk geldim sanırım. Blogumu tanıt sitesini de ilk kez görüyorum ayrıca. Bilgiler için teşekkürler! 🙂

  • Aslında Pinterest hesabı süper önemli bir şey değil ama kullandığı algoritma sizin Pinterest üzerinde paylaştığınız gönderilerin daha fazla insana ulaşmasını sağlıyor. Faydalı olabildiysem ne mutlu, keyifli bloglamalar 🙂

 • Gerçekten güzel bir konuya değinmişsiniz,bizler emek verip insanlara faydalı olabilmek adına hergün karşılıksız yazıyor çiziyoruz tek istediğimiz daha fazla okuyucuya ulaşmak.

  • Teşekkür ederim, dediğiniz gibi tek isteğimiz okuyuculara ulaşmak ve emeğimizin karşılığını görmek. Faydalı olabildiysem ne mutlu bana, keyifli bloglamalar dilerim.

 • Blog tanıtımı hakkında verdiğiniz bilgiler birçok blog yazarının işine yarayacak. Blog tanıtım sitesi olarak Blogumu Tanıt’ı önerdiğiniz için teşekkür ederim. Elimden geldiğince blog yazarı arkadaşlara bloglarını tanıtmaları konusunda yardımcı oluyorum. Başarılarınızın devamını dilerim.

  • Teşekkür ederim, yeni açılan bloglara tanıtım konusunda verdiğiniz destek takdire şayan bir hareket. Hem kullanıp hem bir paragrafta da yer vermemek ayıp olurdu 🙂 Keyifli çalışmalar dilerim.

 • Çok güzel paylasım benim blogada bekler ve en icten dileklerimle kutupirtlerimi sunarim.. 🙂

Abone Ol