Korsan, Ben ve Evde Kedi Beslemek
Korsan, Ben ve Evde Kedi Beslemek

Korsan’la Tanışın – Evde Kedi Beslemek

Son zamanlarda, evimi yedi aydır paylaştığım kedim Korsan hakkında çok fazla rahatsız edici soru aldım. Bunun blog veya sosyal mecralar üstünden değil de yakın çevrem tarafından yöneltilmesi beni rahatsız etti. Hoş sorular kediye karşı değildi ama neredeyse koskoca bir toplum olarak evde kedi beslemek konusunda tabularımızı yıkamadığımızı anladım. Sonuç olarak size özel bir şeyden bahsetmeyeceğim bu yazımda, kedi yani en nihayetinde. Çoğumuzun evinde barınan, evde beslemesek de illaki sokakta kıyamayıp bir kap mama ve su verdiğimiz, parklarda bir iki kafasını okşadığımız hayvanlar.

Gelin size evde kedi bakımı konusuna geçmeden önce evimi paylaştığım Korsan’ı tanıtayım. Kendisi bir sokak kedisi, üç kardeş olarak bir gün işe giderken kapımın önünde buldum. Bir kardeşini başka birisi sahiplendi (babam), diğer kardeşi ise maalesef melek oldu.

Korsan isminin öyle duygusal, ahım şahım bir hikayesi yok aslında. Sahiplenmeye karar verdiğimde sol gözü çok fazla mikrop kapmış ve parçalanmıştı. Daha sonrasında veteriner tarafından sol gözü ufak bir ameliyat ile kapatıldı. Bunun için Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından sağlanan veterinerlik hizmetlerinin hakkını yiyemem. Şimdi paşalar gibi sağlıklı ama maalesef Korsan artık tek gözü ile hayatını sürdürmek zorunda olan bir kedi.

Korsan’ın ilk zamanları, evet hayat her canlı küçükken şirin ve tatlı.

Ben, Korsan hakkında ‘besliyorum’ demeyi pek tercih etmiyorum, yedi ay gibi bir süredir birlikte evi paylaşıyoruz çünkü çamaşır sepetine kadar tüm alanlar benim olduğu kadar onun da oldu.

Evde Kedi Beslemek

Şimdi gelelim evde kedi beslemek üzerine aldığım sorulara. Eğer kedi bakımı hakkında tabularınız varsa umarım bunu yıkabilirim.

Kedi evi pisletir ve dağıtır mı? Kişisine göre yanlış bir önerme. Evde yaşamını sürdüren bir kedi nasıl evi pisletebilir ki kuzum? Senin evin pistir de kedi pisletiyor sanıyorsundur. Fakat gel gelelim tüy dökme sürelerinin ilk başlarında sizi çok uğraştıracaktır. Kedi tüyü temizleme konusuna gelince de aslında işlem çok basit. Alın elinize koli bandını ve yağıştan tarafıyla tüyleri ortadan kaldırın gitsin. Yok, ben çok zenginim dersen zaten bunun aparatları filan var. Son olarak kedi evi dağıtmakla kalmaz, evin adını koyar.

Evde beslenen kedi pirelenir mi? Korsan benim ilk kedi besleme tecrübem olmadığı için size gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki evet. Dış parazitlere karşı aşısını yapsanız da eviniz mükemmel temiz olsa da ayakkabınızdan pire kapar yine kapar arkadaş o kedi o pireyi. Bu korkmanız anlamına da gelmez, kedi pireleri kahverengidir, hemen ayırt edebilirsiniz ve o siyah sağa sola zıplayan şerefsiz, kan emicilerden değildir. Evde bakılan bir kedinin de pirelerden kurtulma yöntemi basittir, veterinerden alınacak bir pire damlası. Ben bu konuda Biovet markalı damlayı kullanıyorum, bir ay koruma sağlıyor.

Kediler, yumuşak kumaşları çok sevebilir. Mesela havlu gibi.

Kedi tuvalet ihtiyacını nasıl giderir? Koltuğa sıçar, halıya işer mi? Yok dostum yok, sakin ol. Şimdi gidiyorsun en yakın bir hayvan ürünleri satan dükkandan kedi tuvaleti ve bentonit kedi kumu alıyorsun. Kedileri doğası gereği zaten ihtiyaçlarını ilk kuma gidereceklerdir. Hem bentonit kumlar kokuları engeller hem de kediniz çişini yaptıktan sonra kum topaklaşır ve kürek ile pisliği ortadan kaldırabilirsiniz. Hadi geçmiş olsun.

Ne yer ne içer bu evde beslenen kediler? Özetle su, süt ve mama en başlı besinlerden. Salam, sucuk gibi hazır gıdaları hepsinden daha çok sevseler de vermeyin. Onların vücudu biz insanların vücudu gibi dayanıklı değil maalesef. Bunun yerine günlük olarak sevebileceği kuru mama ve haftanın belli zamanlarında belli ölçüde ıslak mama vermenizi tavsiye ederim. Mesela bizim Korsan tavuklu ve hamsili kuru mamanın müptelası. Tercihen Felicia markasını kullanıyorum ben.

Aşılar, veteriner bakımı masraflı diyorlar doğru mu? Sigara içen, her gün gezip tozan insanın cebini ayda bir kez bu miktar yormaz. Bu miktar veterinere göre az çok değiştiği için net rakam vermem sizi yanıltır. Kedilerinizin aşısını yaptırın. Hem kedinizin hem de kendi sağlığınız için önemli. Bir de benim gibi kedinizle birlikte yatıyorsanız o aşıları düzenli yaptırın.

Son Notlar, Korsan’dan Selamlar, Falanlar Filanlar…

Belli dönemlerde ise ona ufak sürprizler yapın ve tırnaklarını kesin. Mesela oyuncak fare alın, sapık gibi sabahtan akşama kadar onunla oynasın. Zaten oyuncağını parçaladıktan sonra hevesi geçecektir.

Bilgisayar ile haşır neşirseniz geçmiş olsun, üstüne yatıyorlar. Bu yazı buraya gelene kadar ne kadar keyifli savaşlar verdim ancak bir kedi sahibi bunu tahmin edebilir.

Ve son olarak; Satın almayın, sahiplenin. Sahiplenin dediysek de üçüncü sınıf organ mafyası gibi anası filan olan yavru kedileri ‘ay çok tatlıymış ki bu’ diyerek kaçırmayın. Onlar da can sakın unutmayın, Instagram üzerinde beğeni toplamanız için evrene getirilmiş bir parça değil.

Kedinizi evde tek bıraktığınız zaman fotoğraftaki gibi bir tepki verebilir. Ben buna kendi evrenimde korsan tepkisi diyorum.
Yorum Yap, Sohbete Katıl

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

7 Yorum
 • Oktay Hocam Korsan çok tatlı, maşallah 🙂
  Ben de kedileri çok seven birisiyim, ablamda çocukluğunda beri hastadır. Kendisi apartmanda kedi besliyor ve sana doğrultulan soruların çoğuna o da maruz kaldı. Bazıları bilmediğinden bazıları da art niyetle sordu sanırım. Sorulan sorulara güzel cevaplar vermişsin. Kedi 7/24 kendini temizleyen bir hayvan, tuvalet alışkanlığını da verdin mi (-ki sadece temiz kumun yerini göstermek yeterli oluyor) sağa sola tuvalet yapması imkansız. Pirelenmesi de sıkıntı değil, dediğin gibi rahatsız edici pirelerden olmadığı için sıkıntı vermiyor.

  Kedi ile yaşamak gerçekten çok güzel. Bugün itibariyle evimizde 6 kedi vardı, 4’ünü (yeni doğmuş) sahiplendirdik. Geriye 2 tane kaldı. Müstakil ev olduğu için bahçede yaşayabiliyorlar. Arada eve alıyorum. Birkaç günlüğüne kedilerimden ayrıldığım zaman özlüyorum.

  Kedi sahibi olmak gerçekten güzel bir duygu. Korsan’a selamlar 🙂 Benim yerime başını okşarsan sevinirim.

 • güzel bir yazı olmuş. evde besleyemesem de kedi evlerinde çokça kedim var 🙂
  bugün yine beslenme günü, bolca salam sucuk götürücem 😀 (fakat önermiyorum 😀 )

 • Kedileri çok yakından tanıyan biri olarak yazdıklarınızın tamamına katılıyorum. Bana da çok soru geliyor benzer şekilde. Çoğu saçma sapan sorular ama insan alışıyor sanırım bir süre sonra:)
  Gerçekten evin bir üyesi gibi görülebiliyorsa zaten hiçbir şey insanın gözüne batmayacaktır. Olumlu olumsuz diye liste yapmak yanlış geliyor bana. Gerçekten seviyorsak süper bir duygu, özellikle bizim çocukların kediyle büyümesi ne kadar güzel:) Onları her gördüğümde iyi ki kedimiz var diyorum hep.
  Korsan`a sevgilerimi yolluyorum:)

 • Çok güzel bir işe imza atmışsın Oktay. Böyle mantıklı ve insanların kafasındaki sorulara cevap veren blog içeriklerine daha çok ihtiyaç var.

  Annem temizlik hastası olduğu için bu konu iknaya tamamen kapalı maalesef. Üniversitede birlikte sahiplendiğimiz kedimizi de kız arkadaşım evine giderken yanında götürdü. Yani en azından evlenip barklanıncaya kadar tekrar bir kedi sahiplenmem imkansız. Yazı için şahsen çok teşekkürler.

 • Eski bir yayının Oktay. Ama benim düşünceme göre, her gün yeniden yayınlansa inan buna değer. Bir erkek, biri yaşlı üç dişi kedi besleyen bir aile olarak, fazladan tek masrafımız rulolar. Ama saçlarımız da döküldüğü için, bu masraf bizler, yani üç nesil hanım nedeniyle olur 🙂 Hepsini duygusal nedenler ve hayvan sevdiğimiz için Yeşilköy’de yaşarken bahçemizden edindik. Evde beslemenin hiçbir sakıncası olmadığı gibi, yararlarını anlatmamız gereken tek hayvan, daha yumuşak ilişkiler kurabildiğimiz için, kedidir. Zaten yazdıkların tamamıyla yeterli. Korsan’a uzun ve sağlıklı ömürler diler ve seni kutlarım. Örnek olacak bir yazıydı. Sevgilerimle oğlum 🙂

  • Ece abla değerli yorumun için teşekkür ederim. Hayvanlarında -tür ayırmadan- bakıma ve sevgiye ihtiyaçları var. Bunun için bir şekilde köşesinden tutmak gerekiyor, masrafları var evet ama ufak tatlı masraflar. Ülkemizde bir bilinç vardır ‘kapının önüne bir kap temiz su’ diye, bunu bile yapabiliyorsak ne mutlu bize.