Geçen günlerde Evren Günlüğü, Berfin Dağ ile birlikte bir canlı yaptı. Bu sohbet ortasında ‘dijital göçmen’ kelimesi kullanıldı, yani teknolojik gelişmelere hayatının belli bir döneminde dahil olmuş insanlara verilen genel başlık bu ama konumuz bu değil, sadece adını sevdim. İster dijital göçmen, ister dijital yerli olalım hepimizin elinde iyi kötü akıllı telefon var ve dünyada genç/yaşlı ayırt etmeden artık 2 milyar insan aktif olarak Facebook kullanıyor.

Gelin size çok kısaca, sanki hiç bilmiyormuşçasına Facebook’u tanıtalım. Beş adet öğrencinin birleşip ‘abi Amerikan okullarını bir portalda birleştirelim’ diyerek kurduğu sosyal platformdu. Şimdi ise senin ‘bak buraya gittiğimi herkese göstermeliyim’ diyerek fotoğraf attığın, benim ‘kızlar bakın ne kadar kültürlü bir sapiensim’ dediğim sosyal platform oldu. Aramızdaki fark bu bebeğim, ben elitim. Şaka bir yana ama gün gün çoğu insanların sosyal olmayı birkaç fotoğrafa indirgediği çok güzel bir platform Facebook. İstediğimiz zaman canlı yayınlar yapıyor ve diğer arkadaşlarımıza ‘bilmem ne keyfimiz’ açıklaması ile nispet yapabiliyoruz.

Gel gelelim ki konumuz hangimizin daha havalı paylaşımlar yaptığı filan değil. Mark Zuckerberg, geçtiğimiz haftalarda Facebook kullanan aktif kullanıcı sayısının 2 milyar (yazıyla iki milyar) olduğunu Facebook Newsroom üzerinden açıkladı. Şimdi bunun yarısı bot diyebilirsiniz fakat değil. Hepinize geldi mi bilmiyorum ama Güzellikler Paylaştıkça Çoğalır yazan bir bildirim gönderdi ve 2 milyar kişiye minnetler sunuldu.

Facebook, şimdi 2 milyar kişiden oluşan bir topluluk ve bunun bir parçası olduğumuz için tüm sosyal medya guruları çok mutlu! Hatta o kadar mutlular ki şükranlarını sunmak için diğer arkadaşlarınla olan fotoğraflarını bir videoda sunup paylaşman için acayip heyecanlılar.

Facebook vs Gerçek

Facebook vs Gerçek

Facebook Evreninde Biz Neyiz?

Facebook şuan varlığını devam ettiriyorsa senin o filtrelenmiş fotoğrafların hatırına devam etmiyor elbette. Facebook’ta 2 milyar kişi olarak şuan çok enayiyiz çünkü hepimiz şirketlere, kurumlara hedeflenen reklam kitlesiyiz. Aslında koskoca yazıda benim anlatmak istediğim tek şey buydu ama neyse…

Facebook inanın ki senin attığın fotoğrafla ilgilenmiyor. Senin beğendiğin sayfalarla, ‘buradayım’ dediğin mekanlarla, yaşınla, hobilerinle ilgileniyor çünkü bu veriler reklam veren kurum için nimet. Düşünün ki reklam vereceksiniz ve hangi yaş grubuna, hangi cinsiyete reklamlar gösterilsin belli bir bütçe karşılığında seçebiliyorsunuz. Biz de dışarda telefonda, evde bilgisayarda süper bir topluluğun parçası olduğumuz için kendimizle gurur duyup hemen entellektüel bir paylaşımı yapıştırıyoruz. Olayımız bu.

Neden Bu Topluluktan Kopamıyoruz?

Asıl soru şu; madem aslında bir birer hedef kitleyiz peki neden hesaplarımızı kapatmamız çok kolayken bunu yapamıyoruz?

Facebook ve Sosyal Medya

Facebook ve Sosyal Medya

Eğer bir gün bu mecradan hesabımızı kaldırırsak sanki diğer insanlarla iletişimimiz kopacakmış gibi geliyor. En azından benim için böyle. Mesela Ayşe, Fatma’ya tatil fotoğraflarıyla hava atarken Ali’nin de yeni arabasıyla Ahmet’e hava atması gerektiği su götürmez bir gerçek ve bunlar için bir araç lazım. O araç ise tam burası.