Her yıl İstanbul’da kuşkusuz en fazla talep edilen etkinlik kitap fuarı oluyor. Bu sene de 12 Kasım’dan itibaren fuar ziyaretçilerine yine konserve tadında açıldı. Ben de durur muyum peki? Durmadım. Ufak birkaç kitap alışverişiyle 35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı ziyaretimi gerçekleştirdim.

Fuara gitmeden önce kendime ufak bir alışveriş listesi yapmayı ihmal etmedim, size de tavsiyem mutlaka fuara uğramadan önce istediğiniz kitapları bir kenara not alın. Eğer internetten kitap alışverişi yapmaya alışıksanız kitap fiyatlarını internetteki fiyatlarıyla karşılaştırmayı unutmayın. Yine ufak bir tüyo; daha önceden kitap almanız için banka soymanız gereken fuarda bu sene kitaplar daha ucuz. Domingo, Sel Yayınları ve İthaki’de %30 indirim ile alışveriş yaptım, bütün alışverişim internetten daha ucuza geldi.

Uluslarası İstanbul Kitap Fuarı, bu sene otuz beşinci kez düzenleniyor ve her sene gelenek haline geldi. Eğer benim gibi fuara uzak bir yerde oturuyorsanız her zaman olan metrobüs kalabalığının birkaç katını daha çekmek zorundasınız. Fuar çıkışı, özellikle akşama doğru çok kalabalık oluyor. Bir de bunun üstüne havasız bir ortamda binlerce kişiyle aynı salonda yer aldığınızı ekleyin.

Uluslarası İstanbul Kitap Fuarı, her sene olduğu gibi bu sene de öğrenci, öğretmen, engelli ve emeklilere ücretsiz. Emekli insanı nasıl belirliyorlar bilemem ama turnikelerde öğrenci veya öğretmen olduğunuza dahil belge (ulaşım kartı olabilir) gösterirseniz hızlı bir şekilde fuar alanına giriş yapabiliyorsunuz.

Fuar alanında lütfen yorulmayın çünkü her sene olduğu gibi bu sene de ziyaretçiler için adam akıllı dinlenme alanları yer almıyor. O yüzden Kadıköy Kitap Günleri dokuzuncu kez düzenlenir diye iple çekiyorum. Gel gelelim ki arkadaşımla yola çıkmadan önce gitsek mi gitmesek mi diye düşünürken gaza gelip gittiğim için de pişman değilim.

35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı Alışverişim

Gelelim şimdi bu alışverişten hangi kitapları aldığıma. Özellikle aradığım kitapları gidip aldım, yayınevi önleri yeteri kadar kalabalığa sahip olduğu için pek de hangi yayınevinde hangi kitap var bakamadım.

Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı

SEL Yayınları tüm basımlarını %30 indirim ile satıyordu. İlk önce Gustave Flaubert gezilerinin bir kısmının yer aldığı ve İstanbul’u da anlatan Doğu’ya Yolculuk kitabını aldım, okuyacağım ilk gezi kitabı olacak ve bu işe bir klasik ile başladım. Daha sonra listeme çerez niyetine okumak için eklediğim Atları Bağlayın, Geceyi Burada Geçireceğiz kitabını edindim, okuyanların zerre pişman olmadığı Melisa Kesmez öyküsü. Son olarak da merak ettiğim için Harper Lee tarafından yazılan çok beğenilen ve diğerine kıyasla kötülenen kitaplarını alıp (Bülbülü Öldürmek ve Tespih Ağacının Gölgesinde) SEL ile aramızda olan samimi dakikalara son verdim.

Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı

İş Bankası Kültür Yayınları ise %25 indirim ile alışveriş imkanı tanıyor. Oradan da Stefan Zweig tarafından yazılan ve çok beğenilen Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu kitabını aldım. Bunu Virginia Woolf tarafından yazılan Dalgalar kitabı ile taçlandırdım.

Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı

Domingo ve İthaki’de %30 indirim yapanlar arasında. İthaki’den çok pahalı olduğu için alamadığım DUNE isimli bilim kurgu klasiği olan kitabı güzel bir fiyata aldım. PSY-Q kitabının İngilizcesini hep görüyordum ve fazla yabancı dile sahip olmadığım için Türkçesini bekliyordum. Domingo, kitabın Türkçesini basmış! Eğer oraya göz atmasaydım bunu göremeyecektim.

Son Olarak

Hem yazar söyleşileri, imza günleri hem de uygun fiyata kitap almak isteyenler bu fırsatı tepmesin derim. En azından İstanbul’da yaşayanlar biraz vaktini ayırıp fuarı ziyaret edebilirler. 35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı 20 Kasım 2016 tarihine kadar devam ediyor.