Bugün ufak bir Kadıköy turu attıktan sonra tarihi Haydarpaşa Gar’ında düzenlenen Sekizinci Kadıköy Kitap Günleri etkinliğine gittim. Kitap fuarlarını ve bu tür şeyleri sevdiğim pek söylenmez ama sevdiğim kitaplar var elbet. Beni bu etkinliğe çeken etken mekân Haydarpaşa Garı olarak seçilmesi oldu. Güzel vakit geçirdim biraz da kitap alışverişi yaptım (altı üstü 3 kitap aldım).

İlk önce her ne kadar okumayacaklarını bilsem de buradan Kadıköy Belediyesini tebrik ediyorum. Tüyap gibi devasa büyüklükte gerçekleşen kitap fuarlarından daha güzel, daha havalar bir kitap günleri düzenlenmiş. En azından insanlar kıç kıça, omuz omuza yayınevi standlarını gezmiyor, alan gerçekten güzel değerlendirilmiş. Yorulduysanız veya satın aldığınız kitaba daha detaylarıyla göz atmak istiyorsanız vagonlar da insanların dinlenmesi için açılmış.

Kitap Günlerinden bir kare..

Haydarpaşa Garı girişinde insanları güvenlik karşılıyor, güvenlik taramasından sonra bir broşür aldıktan sonra alanı turlamaya başlayabiliyorsunuz. Broşür aldığınızda size ‘Yeşil Yaşa’ yazılı bir bez çanta veriyorlar. Plastik poşetleri kullanmak yerine bez çanta kullanmak çok şık ve ekolojik bir hareket olmuş fakat üzerindeki boyalar bana pek ekolojik gelmedi. Kadıköy Belediyesine bu hareketi için de bir artı puan daha!

Alana iki ayrı salon kurmuşlar söyleşiler için ki bu salonları kurarken çok realist davranmışlar. Sandalye sayıları gayet yerinde olmuş, bu da demektir ki artık söyleşilere yüz binlerce insanın katılmadığını birileri anlamış.

Ben yaklaşık bir saat boyunca alanı turladım, bir de alışveriş yaptım. İthaki Yayınları’nın bilim kurgu romanları son zamanlarda favorim. İndirimi de vardı, birkaç kitap attım torbaya. Bu arada sadece İthaki Yayınları’nın indirimi var diye düşünmeyin birçok yayınevi kitaplarda indirim yapmış.

Kadıköy Kitap Günleri kapsamında yaptığım ufak alışveriş.

Kadıköy Kitap Günleri kapsamında yaptığım ufak alışveriş.

Özete gelecek olursak 8. Kadıköy Kitap Günleri güzel geçti, ben beğendim! Vaktiniz varsa veya bu yazıyı okuduğunuzda çok geç olmamış ise kaçırmayın derim. Hem benim gibi Avrupa Yakasından gidecekseniz vapurla boğaz havası da almış olursunuz.

8. Kadıköy Kitap Günleri kapsamında 112 yayınevi, 8 sivil toplum kuruluşu, 600’e yakın imza ve atölye etkinliği 1 Haziran ve 5 Haziran 2016 tarihleri arasında sizleri bekliyor. Broşürde yer alan bir cümleyi sizinle paylaşayım ve bu yazıyı bitireyim (broşür linki).

Kitap fuarlarında hepimizin malumu olan şehrin öte ucuna yapacağımız hiç de kısa olmayan yolculuklar yerine herkesi Haydarpaşa Garı’na, 8. Kadıköy Kitap Günleri etkinliğine bekliyoruz.