Uygulama İncelemesi: VSCO Cam ve Geniş Rehber

Devir mobil fotoğrafçılık devri diyebiliriz. İnstagram’da şık fotoğraflar, Facebook’a koyulan en güzel profil fotoğraflarının tamamı neredeyse elimizdeki cep telefonlarından çıkıyor. Telefon üreticilerinin bu yönde payı büyük ve her yeni seride daha iyi kamera için birbirleriyle yarışıyorlar. Fotoğrafları güzel güzel çektik ama üzerlerinde her zaman biraz oynamak gerekir. Neden? Çünkü bu bizim sosyal medya kullanım alışkanlığımız aşureye filtre ekleyip kazandibi yapma yönünde. Bu yüzden sizlere severek kullandığım en iyi fotoğraf düzenleme programı olan Vsco Cam uygulamasından bahsedeceğim biraz.

Hızlıca İçindekiler:

VSCO Cam Nedir?

VSCO Cam mobil fotoğraf düzenleme uygulaması olarak marketlerde kendine yer buluyor. Ben bir android kullanıcısı olduğum için android için en iyi fotoğraf düzenleme uygulaması diyebilirim. Çünkü hepimiz biliyoruz ki diğer uygulamalar birbirinin kopyası.

VSCO Cam hem fotoğraf düzenleme uygulaması hem de güzel bir kamera uygulaması. Bu konuya birkaç cümle sonra değineceğim. VSCO Cam ile fotoğraflarınızı düzenlerken gerçekten fotoğrafa hükmedebildiğiniz gibi bizim filtre adını koyduğumuz hazır ayarları da kullanabiliyorsunuz. Uygulamayı indirdiğimizde beraberinde 9 adet fotoğraf filtresi ile geliyor. Uygulamanın mağazasına girdiğinizde birkaç ücretsiz filtre daha indirebilirsiniz. Diğer filtreler ücretli ama zaten başta gelen filtreler profesyoneller gibi fotoğraf elde etmenize yarayacaktır.

# Ne demiştik? VSCO Cam güzel bir kamera uygulaması. Çünkü eğer üstün bir iOS ya da Android cihaza sahip değilseniz telefonun mevcut kamera uygulaması artık istenilen kaliteli vermeyebilir.

VSCO Cam ilk olarak üzerindeki geniş fotoğraf düzenleyici arayüzü ve kaliteli filtreleri ile İnstagram’a alternatif olmak istiyor ama gel gelelim İnstagramda güzel fotoğraflar yaratmanın arka planında rol oynamaya başlıyor.

VSCO Cam benzeri uygulamalar uygulama marketlerinde fazlaca yer almakta fakat VSCO Cam ile fotoğrafa tamamıyla hakim olabiliyorsunuz.

Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Ben çok iyi bir fotoğrafçı ya da bu işle uğraşan birisi değilim. Sadece bilgi birikimimi sizlere aktarmak için bu yazıyı yazıyorum.
 • Fotoğraf çekerken olabildiğince gün ışığı kullanmaya çalışın ve mutlaka ışığın vurduğu açıdan fotoğraflarınızı çekin. Işığa doğru fotoğraf çekerseniz büyük ihtimal fotoğraf pek güzel çıkmayacaktır.
 • Fotoğraf çekerken ana nesneye odaklanmayı unutmayın. VSCO Cam entegre kamera ile başarılı bir odaklanma sağlayabilirsiniz.
 • Fotoğrafta derinlik her zaman iyidir!

VSCO Cam Nasıl Kullanılır?

Yazının bundan sonraki kısmını VSCO Cam nasıl kullanılır sorusuna cevaplar bularak devam edeceğim. Hem uygulamanın arayüzünü tanıyacağım hem de VSCO Cam ile güzel fotoğraflar yaratıyor olacağız.

# Uygulamada isterseniz hazırda çekilmiş bir fotoğrafı düzenleyebilirsiniz ya da yeni fotoğraf çekerek onu düzenleyebilirsiniz.

VSCO Cam Uygulama Arayüzü

Uygulamayı ilk açtığınızda sizden üyelik oluşturmanızı ister, eğer yoksa açın. Sizin her zaman karşılayacak ilk ekran resimlerinizin olduğu ekrandır.

VSCO Cam Arayüzü
VSCO Cam Arayüzü

Uygulamanın en alt orda kısmında yer alan yuvarlağı sola kaydırdığınızda VSCO Grid (VSCO’nun fotoğraf paylaşma, sosyalleşme kısmı), yukarı kaydırdığınızda kamera uygulaması açılmaktadır.

Bu ekranda resmi içe aktarıp seçtiğinizde aşağıda dört yeni seçenek çıkmaktadır. Bunlar sırasıyla ‘seçimi kaldır’, ‘fotoğrafı düzenle’, ‘paylaş’ (VSCO Grid üzerinde) ve galeriye kaydet gibi diğer seçeneklerin olduğu şekilde devam etmektedir.

VSCO Cam İlk Ekran Seçenekleri
VSCO Cam İlk Ekran Seçenekleri

Bizi ilgilendiren kısmı ise fotoğrafı düzenle seçeneği. Bu seçeneğe girdiğinizde karşınıza filtreler gelmektedir. Filtrelerin altında yer alan beyaz alanı açıp fotoğrafın poz ayarlarınızı, doygunluğunu değiştirebileceğiniz panele ulaşabilirsiniz.

VSCO Cam Araçları

Çekim (Exposure): İlk sırada bizi karşılayan araç, fotoğraflarınızın poz değerini değiştirmenizi sağlar. Her zaman burayı bir ya da iki tık yukarıda tutmakta fayda var.

Kontrast (Contrast): Fotoğraflarınıza kontrast değeri katacak seçenektir. Değerini aşağıda tutarsanız fotoğrafınız soluklaşacak, yukarıda tutarsanız yavaş yavaş ışık patlaması yaşamaya başlayacaksınız. Bu yüzden tam ortayı bulmak bu seçenekte zor bir iş gibi gözüküyor.

Düzelt (Rotate): Fotoğrafınızı belli bir açıyla sağ veya sol tarafa döndürür, başka da pek bir marifeti yoktur.

Yatay / Dikey Perspektif: Çalışmanıza perspektif verecek seçenek burasıdır, henüz hiç kullanmaya gerek duymadım. Fotoğrafı bir anda çok çirkin gösterebilir.

Kırp (Crop): İlk başta kullanmanızı tavsiye edeceğim seçenek. Fotoğrafı kırparak çalışacağınız fotoğrafı artık belirlemiş olacaksınız.

Netleştir (Sharpen): Fotoğrafa keskinlik değeri verir.

Doygunluk (Saturation): Fotoğrafınızın doygunluk oranını belirler. Değerini aşağıda tutarsanız fotoğraf siyah beyaz görüntüye, yukarıda tutarsanız daha parlak ve renkli bir görüntüye sahip olacaktır.

Vurguları Kaydet: Fotoğrafta vurguların ortaya çıkmasını sağlar. Daha sonra bu vurgulara Vurgu Renk Tonları aracıyla renk verebilirsiniz.

Gölgeleri Kaydet: Bu aracın amacı gölgeleri ortaya çıkarmak olsa da ben hep sahte bir gölge oluşturduğuna inanırım. Gölgeleri vurgulayan bu aracımıza değer verdikten sonra Gölge Renk Tonları aracıyla gölgelerin gücü adına gölgelere renk verebilirsiniz.

Sıcaklık: Fotoğrafın sıcaklık değerinde belirleyici rol oynar. Değeri aşağıda tutarsanız fotoğrafınız mavi tonlarında, yukarıda tutarsanız sarı tonlarında olacaktır. Bu yüzden sıcaklık aracını kullanırken orta yolu bulmanız gerekmektedir.

Renk Tonu / Dış Görünüş Tonu: Birbirine çok benzeyen bu araçların bir tanesi fotoğrafınızı hafif renklendirecek bir diğeri ise adı üstünde canlılarda kullanmanız için dış görünüş tonu verecektir.

Skeç (Vignette): Fotoğrafların kenarlarında siyah gölge olur ya hani “aaa ne kadar güzel olmuş” dersiniz. Heh işte! O efekti vereceğimiz yer burası. Size tavsiyem fotoğrafla ilgili tüm işlemler bittikten son kullanmanız.

Tane (Grain): Fotoğraflarınıza beyaz tanecikler eklemeye yarar. Bazı çalışmalarda güzel durabilir bazılarında ise çok kötü durabilir.

# Düşük ışıklarda veya karanlıkta çektiğiniz fotoğraflar çoğu zaman tanecikli çıkabilir. Yeri gelmişken buraya notumuzu düşelim.

Soluklaştır (Fade): Adı üstünde çalışmanıza soluklaştırma sağlayacaktır.

VSCO Cam ile Güzel Fotoğraflar Yaratalım

Sıra geldi şimdi bu bilgi birimimizle sıfırdan fotoğraf düzenlemeye. Ben uygulamanın mevcut kamerasıyla bol güneşin yani doğal ışığın yer aldığı bir fotoğraf çektim hızlıca (hemen aşağıda), onun üstünde oynamaya başlayabiliriz.

VSCO Cam Kırpılmış, Efekt Verilmemiş Fotoğraf
VSCO Cam Kırpılmış, Efekt Verilmemiş Fotoğraf

Araçları tanıtırken ne demiştik? Çalışacağımız alanı belirlemek için fotoğrafı kırpmalıyız. Ben o yüzden ilk önce fotoğrafı 1:1 (kare) oranında kırptım ve istediğim görüntüyü elde ettim. Şimdi sıra geldi fotoğrafı güzelleştirecek ayarları uygulamaya.

VSCO Cam HB2 Filtre
VSCO Cam HB2 Filtre

Ben ilk önce en sevdiğim efekt olan HB2 efektini fotoğrafa vereceğim, fakat efekt ışıkları patlattığı için değerini +8’e çekeceğim ki hem ışıklar patlamasın hem efekt kendini belli etsin.

VSCO Cam Doygunluk ve Poz Değeri Ayarı
VSCO Cam Doygunluk ve Poz Değeri Ayarı

Daha sonra çekim kısmından poz değerini bir tık arttırarak yoluma devam ediyorum. Fotoğrafım çok ışıklı olduğu için kontrast kısmını hiç ellemiyorum, ne yaparsam yapayım elimde kalacak. Doygunluk değerini de bir tık arttırarak fotoğrafa biraz daha renk sağladım (burası tecrübem sonucu değil, deneme yanılma sonucu oldu). Elde ettiğim fotoğraf aşağıda.

VSCO Cam Fotoğraf Düzenleme
VSCO Cam Fotoğraf Düzenleme

Son Sözler, Hazır Ayarlar, Örnekler

VSCO başta dediğim gibi gerçekten güzel bir fotoğraf düzenleyici uygulama. Uygulamayı kullanırken yapmanız gereken hangi araç ne işe yarar bilmek ve denemek. Bu yazı sizi Ara Gürel kesinlikle yapmaz, ama size sosyal medyada bolca ‘like’ getirecektir.

Bu uygulamayı başka bir sitede de anlatmıştım ama site kapanında gelen talepler üzerine yazdım. Yok efendim sonra gelip sen kişisel blogsun neden böyle bir yazı yazdın diye cırlamayın. Sonuçta bilgi birikimimi paylaşıyorum burada değil mi?

# Pinterest üzerinde yer alan VSCOCam Filtreleri panosunu takip ederek hazır ayarlara erişebilirsiniz. Elimden geldiğince panoyu güncellemeye çalışacağım. Aşağıdaki fotoğraflar benim İnstagram profilimden ve tamamı VSCO ile yapıldı.

Yorum Yap, Sohbete Katıl

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

47 Yorum
  • Öyle de denilebilir tabi. Ayrıca LightRoom’un bilgisayar sürümünde yine VSCO filtreleri kullanılabilir fakat faiş bir fiyata maalesef.

  • Teşekkür ederim Semih 🙂 Camly ben de kullandım bir süre fakat yazıda da belirttiğim VSCO Cam’ın mevcut kamera uygulaması başarılı olduğu için en büyük sebebim oldu.

   • Abi vsco da fotoğrafın yanına kullanıcı adını yazanlar var bunu nasıl yaparım. İnsanlar fotoğrafımı ss almasınlar diye aslında.

 • Yazının tamamını okudum ve sırf bu kadar okunan bilgiye ayıp olmasın diye indirip deneyeceğim 😀 Yine de Snapseed kadar başarılı olup olmayacağı konusunda şüphelerim var 😀

  • Snapseed’in tek güzel yanı fotoğrafın istediğin bir alanında kontrast gibi ayarları da yapabiliyor olmak. Ama benim kullandığım telefondan sanırım fotoğrafı düzenlemeye başlayınca resim çok bozuluyor. Nasıl desem piksel piksel Anadolu.

 • Selam! Öncelikle yazını çok beğendim. Gayet açıklayıcı olmuş. Emeğine sağlık. Ben geçen yaz VSCO’yu indirip eski sürümde kullanmıştım ardından silmiştim. Az önce tekrardan indirdim ama yeni sürümü beni biraz şaşkınlığa uğrattı demesem yalan olur. Biraz karışık geldi bana, acaba galerimizden bir fotoğrafı düzenleyebiliyor muyuz? Şimdiden teşekkürler, kendine iyi bak!

  • Merhaba Tuğçe, öncelikle motive edici yorumun için teşekkür ederim. Sorunun cevabına gelince; yazının VSCO Cam Uygulama Arayüzü kısmında bir görüntü paylaştım. O görüntüyü referans alarak sol üstte yer alan + (artı) düğmesini kullanarak cihazının fotoğraf galerisinden istediğin fotoğrafı ekleyip düzenleyebilirsin.
   İyi günler dilerim.

 • Merhaba. Dün vsco’yu indirdim ama çektiğim fotoğrafı ters kaydediyor. Acaba nasıl düzeltebilirim? Telefonum android olduğu için mi böyle? Umarım bana yardımcı olabilirsin. Teşekkür ederim şimdiden.

  • Merhaba Deniz, VSCO uygulamasını kullandığın android sürümü ile alakalı olabilir, şahsen şuan hem android hem ios cihazımda en güncel halini kullanıyorum ve sıkıntı yaşamadım. Eski bir Android sürümüne sahipsen güncellemeni tavsiye ederim.

 • ya ben attığım fotoğrafları ve koleksiyon kısmındakileri silemiyorum o nasıl olacak al acaba?

 • Merhaba. Uygulamayi indirdim fakat problem yasiyorum ucretsiz filtrer var shop kisminda orada begendigim ucretsiz filtreyi indirdigimde parola istiyor. Hesap olustururken yazdigim sifremi girince de “apple kimliginiz veya parolaniz dogru degil” yaniti aliyorum ne yapmaliyim elimdeki cihazda yeni tam kesfedemedim acikcasi.

  • Merhaba Havva, apple kimlik bilgilerini doğru girdiğine emin olmaya çalış; icloud hesabına ait mail adresini ve şifreni girmeye unutma.

 • Uygulama mükemmel ötesi ama ben o msrket sepeti logosundan indirdiğim BBAM veya A4 filtrelerini nasıl kullanacağımı bulamadım.😖En kısa sürede yardımcı olursanız gerçekten çooooooook mutlu olurum.Bua rada fotoğraflarınız ir harika😍❤

  • Merhaba Ekin, (iOS için konuşuyorum) filtrelerin yanında ‘yönet’ adında bir bölüm var, oradan filtreleri aktif edebilirsin. Ayrıca teşekkür ederim 🙂

 • VSCO cam de ücretsiz denemeden nasıl geri dönülür daha sonrası için para istiyor yarım edin acil

  • Merhaba Tutku, iOS işletim sistemi için konuşuyorum, geri alınamıyor. Fakat ufak bir hile; uygulamayı silip tekrar yükleyebilirsiniz.

 • Ben uye oldum telefon numarasiyla ucretsiz uyeligi kabul etmedim olan filtreleri kullaniyorum, herhangi bir ucret yansir mi uygulamadan silmeli miyim?

 • Merhaba vscodan çektiğim fotoğraflar vardı kendisinde ama uygulamayı hafıza sorunundan dolayı kaldırıp tekrar indirdim geri yukledigimde fotograflarimin hepsi silinmiş geri getirebilir miyim?lütfen yardım edebilir misiniz?:(

 • Iphone kullanıyorum. Uygulamayı türkçe kullanıyorum. Dili değiştirmek istiyorum fakat nasıl yapacağımı bulamadım:/

 • Merhaba vsco nun verilerini temizlemiştim çok yer kaplıyordu uygulamayı tekrar açtığımda resimler yoktu…Tekrar geri gelmesi için ne yapmalıyım rica etsem yanıtlayabilir misiniz

  • Maalesef bir yere fotoğrafları yedeklemediyseniz veya VSCO hesabınıza aktarmadıysanız fotoğrafları görme imkanınız yoktur.

 • Merhaba, bu uygulamayı mobilde kullanıyorum ve çok seviyorum. Peki bilgisayar üzerinden bu uygulama ile fotoğraf düzenleyebilir miyim? Cevap hayır ise vsco tarzı renkler barındıran ve bilgisayarda kullanabileceğim başka bir uygulama var mıdır?

  Şimdiden teşekkür ederim.

 • Bu tarih gibi bişey yazıyolar sol tarafa fotoğrafın sanırım bu programda o nasıl yapılıyor. Var mı bunda öyle bişey

 • Merhaba vsco programım var bütün filtreleri satın aldım ama kk2 adlı filtre bende yok ve bulamıyorum nasıl satın alacagımıda bilemedim

 • Uye oldum ama daha herhangi bir sey satin almadim. Iptal etmek istiyorum.iptal et diye bi secenek yok. Uygulamayi silsem ucret yansir mi bana

 • Merhaba, uygulamayı indirdim ve giriş yapabilmek adına e postayla üye oldum. Uzretsiz filtreleri kullandikca herhangi bir ücret talep edilir mi yoksa üye olmam ücret almaları için yeterli mi?

  • Merhaba Hatice, VSCO-X paketi yada herhangi bir efekt satın almadığın sürece senden ücret almıyor uygulama.

 • Vsco uygulaması silinince geri yükledim fotoğrafları almamın hiç bir ikmanı yok mu çok eski fotoğraflarım vardı?

 • Merhaba Vsco uygulamasını yaklaşık 2 senedir severek kullanıyorum. Aldığım yeni karar sonrası fotoğraflarımı paylaşmak istiyorum fakat e-posta doğrulanmıyor diyor bunu nasıl düzeltebilirim?

 • Merhaba vsco uygulamasını silmiştim ücretsiz hesabım vardı webden hesabıma erişebiliyorum fakat tekrar indirdiğimde uygulamada giriş yap kısmını göremedim planım ücretsiz plan olduğu için mi gözükmüyor ?

 • merhaba. vsco da Dergi bölümünde daha önce oluşturduğum dergi yi silmek istiyorum fakat silemiyorum. nasıl yapacağıma dair bilgi verirseniz teşekkürler:)

 • Instagram biyografiye koyduğumuz vsco linkinden fotoğraflarımıza bakanları görebilir miyiz?

 • Ya ben attığım fotoğrafı paylaş diyerek Instagram hikaye atarken fotoğrafın üstünde kullanıcı adının yazmasını istiyorum fakat bende olmuyor

 • Merhabalar,bir soru sorucaktım. Benim vsco ya attığım fotoğraflar google da çıkıyor. Ne yapmam lazım. Ayarlardan gizlilik yerine baktım ama düzeltemedim yardımcı olur musunuz bir bilginiz varsa 🥺🙏