Lojistik Bölümü Okumak Üzerine

Yaz yaklaşıyor, bir eğitim-öğretim döneminin daha sonuna doğru geliyoruz. Bazı arkadaşlarımız ise üniversite sınavına girip kendilerine yeni bir umut kapısı doğuracaklar. Bende bu yazıda ön lisans mezunu olduğunu lojistik bölümü hakkında bilgi vermek istedim. Sınav yaklaştıkça eş, dost, akraba gelip ‘sen lojistik okudun, nasıldı, bizim çocuğu bir aydınlat’ şeklinde sorular soruyorlar. Bende böyle bir yazı hazırlayıp lojistik okumak isteyen arkadaşlara kendi deneyimimi sunmak istiyorum.

İlk merak edilen konu lojistik bölümü iş imkanları oluyor. Her yerde ‘geleceğin parlayan mesleği’ olarak geçiyor lojistik ve mezun olduktan sonra bu mesleği yap aç kalmazsın diyen insanlar oldukça fazla. Burada bir duralım! Tamam, lojistik mezunu olduktan sonra aç kalmazsın ama seni herhangi bir lojistik firması işe alırsa… Lojistik okumak sanılanın aksine zor bir iş değil (sadece biz tembeliz), ben iki senede mezun oldum (bu da şansa oldu). Şimdi 2015 yılında lojistik bölümü mezunu olduğumu düşünürsek yaklaşık bir yıla yakın süredir lojistik deneyimi edinebileceğim bir iş arıyorum. Antrepodan tutunda bir mağazanın deposunda açılan pozisyonlara bile başvurdum. Sonuç? Hüsran. Bana bir umut sattılar, ben o umudu aldım iki sene büyüttüm ve bir kenara kaldırdım. Oktay durur mu peki? Hayır. Elbette insanlara maddi bir kaynak lazım olduğu için şuan bende yeteneklerimi pazarlayarak geçimimi sağlamaya çalışıyorum. Zaten 20 tane lojistik mezunu arkadaşım varsa bunlarda iki tanesi lojistik işinde çalışıyor. Yani anlayacağınız ön lisans mezununa lojistik bölümü iş imkanları biraz yaş tahta gibi geliyor.

Lojistik Bölümü İş İmkanlarıİş imkanlarıyla ilgili derdimi döktüm sizlere. Şimdi sıra geldi ikinci merak edilen konuya değinmeye; lojistik okumak. Lojistik okumak sanılanın aksine çok zor bir iş değil, bir üst paragrafta da yazdığım gibi sadece biz tembeliz. Meslek öğrendiğiniz için dersler çok teknik şekilde geçiyordu. Lojistiğin tanımını dört ayrı sınavda soran bir hoca aynı zamanda bir tekerleğin bilmem kaç kilometrede bilmem kaç ton yük taşırken ne kadar aşındığını da sorabiliyordu. Ben sayısal yapamam diyorsanız lojistik pek güzel bir tercih olmayabilir çünkü meslek dersleri olan tedarik zinciri yönetimi, kombine taşımacılık, envanter yönetimi derslerinde yarım sayfayı kaplayan bir sorunun çözümü bir sayfa sürebiliyor ve sayısal hesaplamalar istiyor.

Son olarak çok sorulan bir sorudan bahsetmek istiyorum; lojistik ne iş yapar? Genellikle lojistik okuyan insanlara sorulan diğer bir soru ise ‘mezun olunca tırcı mı olacaksın şimdi sen?’ oluyor. Lojistik tırcılıktan, taşımacılıktan öte bir sektördür. Lojistik üretim yapar, lojistik üretime hammadde sağlar, lojistik ürün taşır, lojistik ürün geri dönüşümü yapar… Anlayacağınız lojistik sektöründe yapılan işler depodan depoya palet taşımaktan fazlasıdır.

Sizlere kendi deneyimim ile lojistik bölümü okumak hakkında bir şeyler aktardım, umarım faydalı olabilmişimdir. İş imkanları ile ilgilide biraz içinizi karartmış oldum ama kararsın. Lojistik okumasanız başka bir bölümden mezun da olsanız bu ülkede birkaç ay (belki birkaç sene) işsiz dolaşmaya mahkum potansiyel bir genç vatandaşsınız.

Yorum Yap, Sohbete Katıl

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

16 Yorum
 • Benzer sikintilari ben de yasadim. 2002de metalurji ve malzeme muhendisligine girdigimde bana da hava durumu mu sunacaksin diye sorarlardi. Annem 3. Sinifa kadar benim metalleri ve malzemeleri degil de hava olaylarini inceledigimi saniyordu 😀

 • Selam Oktay, ben paylaşılan bir yayını okuduğumda onun bir emek mahsulü olduğunu bilirim. Konu benimle alakalı olmasa bile okurum.Üstelik lojistik nedir?diye sorsalar yazından anladıklarımdan sonra cevap da verebilirim.Her konuda bilgilenmek iyidir.Üstelik özetlenmiş bir mevzu.İş bulmak ülkemizde öyle kolay bir şey değil gerçekten.Dilerim, umduğun işi bulursun. Erkek bloggerların birbirlerine pek yorum bırakmadıklarını görmek üzücü.Ben yorumun önemini savunanları da göremiyorum.Neyse sana şans diliyorum.Ece ablan.

  • Selam Ece abla, yorumun ve güzel dileklerin için teşekkür ediyorum. Sanıyorum çeşitli ürünleri insanlara sunup daha fazla tüketime davet etmeyip insanlara fayda sağlamayı amaçladığımız için yada hayatımızdan deneyimleri insanlara sunduğumuz için etki alanımız az oluyor 🙂
   Keyifli bloglamalar dilerim.

 • Ben de Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik(bölüm uluslararası ama dil Türkçe) son sınıf öğrencisi olarak biliyorum ve anlıyorum seni. Beni de aynı şekilde aç kalmazsın, oo ne güzel bölüm vs. diye hayallere boğdular ancak şimdi, işin sonuna geldikçe gerçeklerle yüzleşiyor insan. Üniversiteye yeni başlayacak arkadaşlar için de yol gösterici nitelikte, güzel bir yazı olmuş. Kalemine sağlık. 🙂

  • Aslında ülkemizde pek bir eğitimin değeri yok gibi gelmeye başladı artık bana bölümler ne kadar değerli olsada 🙂 Değerli yorumun için teşekkür ederim.

 • Lojistik, duymuştum ama hiç ne yapar ne eder diye düşünmemiştim. Yazınızı hem ilgilenerek hemde gülerek okudum teşekkür ederİZ, 🙂

 • Abim de iş kurun lojistik eğitimine katılmış satılan umutla 6 ay işsiz kalma pahasına bu eğitimi tamamlayıp ara eleman sertifikasını almıştı. Ancak pek de bir işe yaramadı. Umutlar güzel sonuçlar hüsran, tabi kaybetmemek lazım o umut aşkını..

  • Umutla da olmasa zaten sürünüyoruz hocam 🙂 Aynı eğitimi benim de almam için yakın çevrem tarafından kısa süreli bir baskı oluşmuştu. İŞKUR hala mezun olduğum okulda lojistik bölümü olmadığını iddia ettiği için bende pek sıcak bakamıyorum o programa. Hayır, öyle bir bölüm yok peki ben nasıl mezun oldum ? 🙂

 • Abi allahın izni ile lojistik okuyacağım fakat ne olduğu hakında bilgim yok TIRCI olabilirmiyim.. Çünkü küçüklükten beri hayalim olan birşey LOJİSTİK OKURSAM TIRCI OLABILIRMIYIM… Hızlı cevap lütfen!!!