İki Papa - The Two Popes
İki Papa - The Two Popes

İki Papa / The Two Popes

Evimizdeki televizyonların, uydu alıcılarının ve dijital kutuların yerini yavaş yavaş Netflix gibi popüler dizi/yayın platformları alıyor artık. Bu platformlar da artık hem dizi hem de film olarak kendi yapımlarıyla dünyada ses getirmeyi gayet başardı. Şimdi sizlere benim de izlediğim ve gayet beğendiğim bir Netflix yapımından bahsedeceğim; İki Papa yada orijinal adıyla The Two Popes.

İki Papa, başrolleri ve diğer oyuncularıyla olsun tanıdık ve ödüllü yüzlerle karşımıza çıkan ve gerçek olaylardan esinlenen bir yapım. İlk seferinden izlerken uyuyakalmış olsam da (burayı okurken nişanlım çok kızacak) eve geldiğimde izlerken gayet beğendiğim bir film oldu. Film, Papa İkinci John Paul’ün hayatını kaybetmesinden sonra yeni Papa’nın seçilmesini ve seçildikten sonra yaşanan olayları gerçek hayattan esinlenerek bizlere aktarıyor.

Filmi bitirdikten sonra aklıma gelen ilk şey bunların ne kadar gerçek olduğunu düşünmek oldu. Hikayenin ne kadarı gerçek ne kadarı duygu sömürüsü yada internette yazılanlara göre ne kadarı bu inancı yayma projesi bilemem ama oyunculuklar muazzam. Film başlarda sıkıcı gelse de Papa seçimiyle birlikte bende heyecan ve merak uyandırmayı başardı, hatta dönüp filmi izlerken “vaay Papa böyle mi seçiliyormuş” bile dedirtti bana hayretle.

İki Papa, birbirine zıt görüşleri olan Papanın ve kardinalin birbirine dostça yaklaşmasını konu alıyor; başka dediğim gibi bu gerçek bir hikaye. Kendini Papalık makamından uzak gören bir kardinal ve klasik adetlere bağlı kalmış bir Papanın hikayesi baktığınızda sizi etkiyemeyebilir ama konular gerçekten derin ve merak uyandırıcı. 

Neredeyse dünyadaki tüm devlet yöneticilerinin elini öptüğü bir din adamının aslında ne kadar kırılgan olduğu gösteriyor film. Ayrıca Vatikan’da hizmet veren kişilerin pek fazla bağnaz olmadıkları, birbirileri ile dini konularda görüş ayrılıkları olmadıklarını İki Papa filminde görebilirsiniz.

“Eğer bir suç var ve suçlanacak kimse yoksa bu suç hepimizindir.”

İki Papa / The Two Popes filminden bir görüntü.

Özetle görüp izlemediyseniz izleyin, belki çok beğenebileceğiniz bir film kaçırıyor olabilirsiniz. Katolik kilisesini insanlara harika göstermek için mi yapıldı bilemeyiz ben işin politik tarafıyla ilgilenmiyorum kesinlikle ama hangi dinden olursanız olun bu film sizin imanınızı tazeleyebilir. Herkesin temelde insan olduğuna, hepimizin eksik yanları olduğuna dair kanaat getirilip filmden dersler çıkarabilir.

İki Papa / The Two Papa Fragman
Yorum Yap, Sohbete Katıl

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Yorum