#mim: Kişisel Blog Yazarları Ne Düşünüyor

#mim: Kişisel Blog Yazarları Ne Düşünüyor

Yazılarını büyük bir keyifle okuduğum, (bence)  gazetelerin köşe yazısı kalitesinde blog yazabilen, Blogumu Tanıt aracılığı ile karşılaştığım Musa Özsarı beni ‘ Kişisel Blog Yazarları Ne Düşünüyor ’ isimli yazısında mimlemiş sağ olsun. Benimde çok sevdiğim bir konu bu, diğer kişisel blog yazarlarının cevaplarını okumak zevkliydi fakat dönüp dolaşıp bana da gelebileceğini sanmıyordum. Gerçekten insanlar okumaya üşenmese keşke ve sizlere iki üç sayfa yazı yazabilsem fakat kendi cevaplarımı en net şekilde sizlere geçirebileceğim umarım.

Yakın çevrenizde insanlara blogunuzdan söz ediyor musunuz?

Sohbet

Sadece sosyal medyada yazılarımı paylaşıyorum, sanırım bu şekilde gören oluyordur. Aslında insanlara “Selam, bakın ben blog yazıyorum, adresimde şu…” diye söylemek için asla can atmıyorum. Kitapla ilgili bir yazı yazdığımda bir arkadaşıma yazdığım yazıyı gösteriyorum yayınlamadan önce.

Bazen söylememek en iyisi olabiliyor çünkü geçenlerde yakın bir arkadaşımdan “Başımıza yazar mı olacaksın? Bir fular, bir gözlük tak, kedinde var zaten tamamdır bu iş.” cümlesini dalga geçer şekilde duydum, bu gerçekten heves kırıcı olabiliyor. Bazıları ise söylediğimde amacımın kadınlarla tanışmak yada para kazanmak olduğu sanıyor, bu söylerlerde fazlasıyla heves kırıcı. Şuan karar verdim artık kimselere söylemeyeceğim.

Neden blog yazıyorsunuz?

Aslında bu sorunun cevabı benim için net. Bilginin halka açık olduğuna inanan biriyim ve iyi kötü tecrübelerimizi insanlarla paylaşmayı kendime borç biliyorum. Kendi bildiklerimi, bulduklarımı, doğruları, yanlışları, iyiyi, kötüyü başkaları ile paylaşmak için bu blogu açtım ve yazıyorum. Burada deneyimlediğim her türlü içerik var.

İlk yazınız ile en son yazdığınız yazı arasında ne gibi farklar var?

Eski yazılarıma baktığımda sade, basit, kimseye hitap etmeyen yazılar yazdığımı gördüm fakat artık yazılarımın sade ve basit olmadığını ve en az bir kişiye hitap ettiğini düşünüyorum. Eski yazılarımdan bir geri dönüş alamazken şimdi yazdığım yazılara gelen geri dönüşler ve yorumlar alabiliyorum.

Blog yazmak normal yaşantınıza neler kattı?

Parmakizi ile Kuş Resmi

Sanırım bunun cevabına tüm blog yazarları ‘yazma becerim arttı’ cevabını verdi 🙂 , benim içinde aynı durum geçerli. Hatta bu durumu değerlendirip gelir kapısı haline çevirdim. Blog yazmak en büyük hobilerim arasına çim pistte sol kulvardan gelip girmiş bulunuyor. Çok mu sıkıldım? Bir şeyler karalıyorum, beğenirsem yayınlıyorum beğenmezsem bende saklı kalıyor.

Ayrıca bunu söylemezsem edemeyeceğim, blog yazarak yeni dostlar edindim elbette. Aynı kafalarda düşünebildiğimiz, birbirimize bloglarımız konusunda yardım edebileceğimiz yeni dostlar.

Yakın arkadaşlarınıza blog yazmalarını önerir misiniz?

Açtığı blogu bir süre sonra çöplüğe çevirmeyecek, özgün içerik üretebilen, belli bir kitleye hitap edebilecek, yazmayı sevecek ve bunu sorumluluk olarak görecek, öğrendiklerini ve tecrübelerini başkalarına aktarabilecek herkesin blog yazması taraftarıyım. Bunun için her zaman bu konuda yardımı esirgemem.

Yok ben blog açıp paraya para demeyeceğim, x kişisinin blogu varmış kitap yazmış ünlü olmuş bende ünlü olacağım gibi düşünenler benden ve blog yazarlığından çok uzak dursunlar.

Hangi kaynaklardan ilham alıyorsunuz?

Yazarken ilham aldığım bir kaynak yok. Dışarıda yaşadığım bir olay da bana kaynak olabiliyor, çok sevdiğim bir müzik albümü yada bir blog yazarı arkadaşımın herhangi bir yazısı. Bunu kesinlikle sınırlayamam, galiba ben ‘ilham’ denilen şeyin olmadığına inanan birisi olabilirim.

Diğer blog sahipleri ile iyi iletişim kuruyor musunuz?

En azından ben öyle düşünüyorum, sosyal medyadan ve e-posta aracılığı ile iletişim kurduğum blog yazarları var. Fakat bir gün gerçekten bir yerlerde oturup saatlerce muhabbet etmek istediğim blog yazarlarının sayısı hatırı sayılır derecede.

Rahatsız olduğunuz konular var mı?

Beğeni Butonlu Klavye

Herkes gibi elbette benimde rahatsız olduğum konular var. Her zaman biz blog yazarları yazılarımıza yorum yapılmamasından, paylaşılmamasından yakınırız fakat artık kişisel blog yazıları çalınıp başka bloglarda yayınlanıyor. Madem kendin bir paragraf yazı yazamayacaksın açma o zaman blog. Yazılarımızı çalmayın, illa bir yerlerde yayınlamak istiyorsanız yazı içerisinde yer alan paylaş butonlarını kullanın. Biz maalesef instagrama kek, ceket, yurtdışı fotoğrafı atınca binlerce beğeni alan insanlar değiliz, bu yüzden yazılarımızın paylaşılması ve gelen yorumlar bizi mutlu ediyor.

İkinci bir rahatsız olduğum konu ise link bırakıp gidenler. Maalesef insanlar link bırakıp kendi sitesine ziyaretçi çekme peşinde, elbette site/blog adresinin yer aldığı yorumları yayınlıyorum ama sırf reklam amaçlı yapılmış yorumlara yer vermiyorum.

Aslında benim şikayetim çoktur hangisini anlatayım? Bir tane daha yazıp bitiyorum. Adınız ve soyadınızla alan adı alıp altına kopya içerik koyup sayfayı da reklamla kaplıyorsunuz ya hani… Yapmayın, biz çok küfür ediyoruz. Çünkü insanlar bizim blogumuza girdiklerinde öyle bir site ile karşılaşacaklarını sanıyorlar.

Son Olarak

Gerçekten yazarken keyif aldığım bir mim oldu. Beni mimlediği için Musa Özsarı’ya çok teşekkür ediyorum. Bende cevaplarını merak ettiğim Burak Göç’ü bu yazıya mimliyorum ve cevabını bekliyorum.

Saat şuan tam olarak sabah 04:56 ve bundan önce saadet zinciri dolandırıcılığı ile ilgili ‘Geleneksel Olarak Dolandırıcılık: Saadet Zinciri’ başlıklı yazı yazdım ve yayınladım artık oturan kısımlarım dümdüz oldu 🙂 , kalkıp yatma vakti geldi sanırım.

Yorum Yap, Sohbete Katıl

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

19 Yorum
 • Emek hırsızlığına değinmen çok iyi olmuş. İçerik üretemeyecek bir insan ne diye blog/site peşinde koşar ki zaten. Çalarak en fazla nereye gelebilirsin.. Bir de ilk soruya verilen cevaplara baktığımda blog konusunda çoğunlukla destek yerine köstek olunduğunu gördüm. Ya işsizmişiz gibi davranıyorlar ya da dalga geçiyorlar. Bütün bunlara rağmen burda olup bir şeyler paylaşmak harika 🙂

  • ‘destek yerine köstek olmak’ cümlesiyle aslında tam olarak anlatmak istediğimi sen anlatmışsın 🙂

 • Merhaba Oktay,cevaplarını tek tek okudum.Ben genel olarak blog yazan bir çok arkadaşımızı, ilgi duyduğum türde yazanlar başta olmak üzere,anlamaya yakın ve fikrimi bir kaç cümle ile belirtecek hale geldim diyebilirim.Tabii ki bunda yaşımın,tecrübelerimin ve biraz da aklımın katkısı var.Senin yayınlarını takip ederim.Gerçek isim ve soyadları ve profil resimleriyle paylaşım yapanlar benim için ilk sırada gelir.Zira saklayacak bir şeyleri yoktur .Ama bazı sebeplerden gerekli ise saygı gösteririz.Yorum yapmak,okuduğunuz takibettiğiniz bloğu takdir etmektir ve yararlı olduğuna inanırım.Bloğunda başarılar dileklerimle.Ece ablan:)

 • tam da şuanda bunu düşünüyordum…ben görüyorum şu börek çörek teyzeleri toplanıyor mercimek köftelerini kahkahalar eşliğinde yuvarlıyor ☺ bizde bir tosuncuklar buluşması yapsak? ve bunun içinde özellikle bir kıraathane seçsek ortalık buram buram traş kolonyası koksa ☺ neden olmasın ☺

  • Bir tosuncuklar buluşması yaparsak ben gerçek bir tosuncuk olmaya adayım, baştan söylüyorum. Batak atarız 🙂

 • Elinize sağlık, ayrıca mimi değerlendirdiğiniz için de teşekkür ederim.

  Bazı arkadaşlarımızın maalesef yazan ya da yazmayı seven insanlara karşı olumsuz tepkileri oluyor; bunu anlamakta güçlük çekiyorum. Kendileri yazmadıkları için mi yoksa, bizim yazmaktan mutlu olduğumuzdan rahatsız oldukları için mi olumsuz sözler söylerler anlamam. Ama ne olursa olsun hiç kimsenin sözüne aldırmadan yazmaya devam ediyorum, edeceğiz de:)

  Kopya içerikle blog açan hele kişisel bloguna kopya içerik ekleyenlere ne kadar küfretsek azdır sanırım. Aynı durumdan ben de birkaç arkadaşım da muzdarip oldu. Ne diyeyim umarım bu durumun ahlaksızlık olduğunun farkına varırlar da vazgeçerler.

  İyi bloglamalar dilerim,

  • Aslında arkadaş yorumu almak iyi bir eylem fakat çoğu kişi yazmaktan uzak yada bunun boş bir uğraş olduğuna kendine inandırdığı için heves baltalamaya girişiyorlar.

   Yorumun için teşekkür ederim 🙂

 • Oktay’ım, eline sağlık gerçekten çoğu yerde haklı olduğun yerlerin altını çizip çizip okudum, bugün aradan çıkması için birkaç saat içerisinde yayına alırım ben de mim’i inş 🙂

 • Bu mimi bende yaptım, çok güzel bir mim
  Çok samimi ve içten cevaplar, ikinci rahatsız olduğunuz konu link bırakıp gidenler, aynı konudan bende rahatsızım hatta mim yazımda da belirtmiştim. Adam geliyor yazıyı hiç okumadan yorum kısmına direk linkini yapıştırıp gidiyor. Tabi bu tür direk link olan yorumları yayınlamıyorum 🙂
  Kalemine ve yüreğine sağlık.

 • Blog yazmak ile ilgili çevreden gelen tepkilerde çok enteresan oluyor, seninkiler de iyiymiş 😉
  Genel cevap; blog yazmak samimi blogger dostlar kattı, oluyor söyleyeyim :))
  Link bırakma olayı bitmiyor yaa :((((
  Güzel cevaplar olmuş, kaleminize sağlık!

 • Emeginize sağlık.
  Bu mimi başlatan arkadaşlara teşekkür ederim. Mim yazısını yazanları okumaya çalışıyorum.
  Bir iş yapıyorsam çevreme belli bir süre sonra söylemeyi tercih ediyorum çünkü tecrübe edinebilmek ve başarı yolculuğuna çıkmak için hata yapmak şarttır.
  İnsan hata yaparak doğruları bulur düşüncesindeyim.
  Bu kadar çok yazılacak konu varken kopyala yapıştır nedir bende anlamam. Yazan olmak farklı yazar olmak farklıdır.
  Yazınızı çok beğendiğimi belirtmek isterim. Teşekkürler.

 • Ne kadar da samimi cevaplar olmuş. Sevgili Oktay kardeşim iyi bir blog yazarısın. Yazmaya uzun yıllar devam etmeni dilerim.