Biz blog yazarları ve sosyal medyada, dijital platformlarda emek sarf eden insanların istatistiklerine ulaşmak için kuşkusuz Google Analytics kullandığını bilmek gerek. Fakat ben bu yazıda farklı bir durumdan bahsedeceğim. Siteme ziyaretçi sağlayan organik arama sonuçlarını görüntülemek istediğimde bana Analytics çoğu ziyaretçi (not provided) olarak gösteriyordu. Aylar sonra düşündüm ki bunun bir çözümü olmalı. Çözümü buldum mu? Buldum. Sizinle de Google Analytics not provided çözümü üzerine konuşmak, çözümü paylaşmak istedim.

Not Provided Nedir?

Chrome tarayıcı üzerinde artık Google Plus hesabımızdan oturum açabiliyoruz ve oturum açtığımız gibi onlarca güvenlik önlemi peşimizden gelmeye başlıyor. Bizi ilgilendiren kısmı ise tarayıcısında oturum açan her insanın arama sorgularının kayıt altına geçmemesi. Özellikle bu önlemeye https:// ile başlayan sitelerde daha çok rastlayabiliriz. Bu yüzden insanların hangi arama sorgusundan bizi ziyaret ettiğini öğrenemiyorduk.

[mks_icon icon=”fa-check” color=”#000000″ type=”fa”] İpucu: Aslında insanların hangi arama sorgusunu yapıp sitemizi ziyaret ettiğini Search Console (eski adıyla Google Webmaster Tools) ile öğrenebiliyoruz, fakat son 3 günün verileri gösterilmiyor ve Google Analytics kadar detaylı olduğuna inanmıyorum.

Google Analytics Not Provided Çözümü

Aslında bizi uğraştırmayacak pek de gün yüzüne çıkmamış basit bir yöntem mümkün. Sadece gelen aramaların hangi sayfayla alakalı olduğunu öğrenmek ama maalesef sorgu yapılan kelimelere ulaşamıyoruz.

 #1  Organik aramaların hangi sayfaya yönlendirildiğini öğreneceğimiz için ilk olarak Edinme > Tüm Trafik > Kanallar > Organic Search yolunu takip ediyoruz. Ve İşte karşımızda (not provided) ve gelen binlerce ziyaretçi.

Gördüğümüz gibi arama sorgularının hangi sayfaya gittiğini göremiyoruz.

Gördüğümüz gibi arama sorgularının hangi sayfaya gittiğini göremiyoruz.

 #2  Şimdi yapacağımız şey ise ‘ikincil boyut’ kısmından Davranış > Açılış Sayfası kısmını açmanız. Tam olarak ne dediğimi anlamadıysanız aşağıdaki resim size yardımcı olacaktır.

Google Analytics Not Provided Çözümü

Gördüğünüz gibi arama sorgularına ulaşamasak da insanların arama sonuçlarından hangi sayfalara gittiğine ulaşabilmeyi başardık. Aynı zamanda hemen çıkma oranı, oturum süresi gibi istatistikleri sayfaya göre öğrenebiliyoruz.

Ve artık ziyaretçilerin hangi sayfalara gittiğini görebiliyoruz.

Ve artık ziyaretçilerin hangi sayfalara gittiğini görebiliyoruz.

İnternette elbette daha farklı çözümler var filtre ekleme gibi. Benim tercih ettiğim çözüm yolu bu oldu, daha temiz istatistiklere ulaşabiliyoruz.