Size polisiye ve bilim kurgunun başarılı bir şekilde birleştiği Yıkıma Giden Adam kitabını tanıtmak istiyorum. Bilirsiniz, 8. Kadıköy Kitap Günleri yazımda bir alışveriş yaptığımı ve bu kitabından alışverişimin içinde olduğunu söylemiştim. Kitabı gerçekten çok beğendim! İthaki Yayınları boş bir bilim kurgu kitabı yayınlamıyor, ben bu konuda onlara güveniyorum. Neyse biraz kitaptan bahsedelim.

Yıkıma Giden Adam, Alfred Bester tarafından yazıldıktan sonra ilk önce bir dergide yayımlanıyor. Sonra hikayeye ilgi artınca 1952 yılında ilk kez roman haline getiriyor. Şuan ise dünyanın dört bir yanında bilim kurgu klasikleri listesinde satılıyor. Konusu ayrı ilgi çekici, işleyiş sürükleyici geçiyor. Bu yüzden kitabı bitirmem -genellikle sadece gece kitap okumayı tercih ettiğim için- 2 günümü aldı.

Roman bizden uzakta yirmi dördüncü yüzyılda geçiyor. Başkarakterimiz Ben Reich, Hükümdarlık adı verilmiş şirketin sahibi. Reich, şirketin yükselmesi için rakip şirketin sahibi olan D’Courtney isimli kişiyi öldürmeye karar verir. Ölüm şekli bize tanıdık fakat onların yüzyılında adı pek duyulmamış ‘cinayet’. Reich, bunu yaparken yıkıma gideceğini biliyor. Kitap özetle Reich’in yıkıma gitmemek için verdiği mücadeleyi anlatıyor.

İnsanların yalnızca dışını görebildiğiniz için minnettar olun. Tutkuları, nefretleri, kıskançlıkları, kötülüğü, hastalıkları görmediğiniz için kendinizi şanslı sayın…

Kitap içerisinde genel yapılan vurgu akıl okuma tekniği. Polisler akıl okuyor, sırf akıl okumak için kurulmuş Esper Loncası isminde bir birlik var. Fakat diğer akıl okuma hikayelerinden farklı olarak kitapta bu nasıl engellenir konusu da işlenmiş. Akıl okuyanların seviyeleri, yaşayacakları ilişki kuralları bile var. Fakat kitabın ana konusu elbette akıl okuma değil, intikam ve mücadele.

Yıkıma Giden Adam

Yıkıma Giden Adam

Yıkıma Giden Adam başta söylediğim gibi elinize aldığınız gibi gün içerisinde bitirebileceğiniz bilim kurgu klasiği. Kitap çok güzel bir şekilde ilerlerken diğer bir bölüme geçtiğinizde “oha lan şimdi ne oldu da böyle oldu?” diyebilirsiniz. Bazı yerlerde bölümün sonunu tahmin etseniz de bazı yerlerde tahmin edemiyorsunuz maalesef.

Kişinin topluma karşı gelecek yeteneği ve cesareti varsa, ortalama üstü olduğu ortadadır. Onu bırakmamak gerekir. Onu düzeltip bir artı değere çevirmek gerekir.

Kitabın adında geçen yıkım çok güzel işlenmiş fakat size yıkımın ne olduğunu elbette söylemeyeceğim, bunun için kitabı okumanız gerekecek. İnsan böyle başarılı ve orijinal hikayesi olan romanları okuyunca daha fazla bu tür bilim kurgu okumak istiyor. Size tavsiyem bu kitabı okumadıysanız hemen bir adet edinin.