Yaşayan Bir Şehrin Belgeseli: Ekümenopolis

Yaşayan Bir Şehrin Belgeseli: Ekümenopolis

Ekümenopolis

Türkiye’de çoğu kişinin ister uzun süreli isterse de kısa süreli bir İstanbul geçmişi vardır. Beşiktaş, Moda, Üsküdar gibi güzellikleri bulunurken üçüncü köprü, zenginler için devasa yaşam alanları ve çılgın projeler ile daha fazla rant sağlamak amacıyla parmakla gösterilebilen yeşil alanlar da yavaş yavaş yok olmakta. İstanbul her gün amaçsızca ve gereksizce büyüyen bir mega kent durumuna gelmiş bulunmakta. Ekümenopolis ise ucu olmayan şehir sloganıyla tam bu noktada devreye giriyor.

İnsanlar isterse ekoloji savunucusu olsun, isterlerse tüketim toplumunun bir parçası olsun İstanbul’daki hızla büyüyen betonlaşmadan oldukça şikayetçi. Ben ise sizlere bir kaç yıl izlediğim bir şehir belgeselden bahsediyorum, eğer izlemediyseniz mutlaka izlemelisiniz. Belgeselin adı ise Ekümenopolis. Belgesel İstanbul’da yaşanan ve betonlaşmayı azaltacak çözümleri anlatmakta, kentselleşme adına kısa vadeli çözümler sunmakta. Ayrıca yapılan kentsel dönüşüm ve köprü projelerindeki yanlışlıkları göz önüne sürmekte.

 

EkümenopolisKoskoca şehri finans merkezine çevirmeye çalışan kentsel dönüşüm ve köprü projelerinin İstanbul üzerinde yarattığı sorunları kültür miraslarının bir betona dönüşmesi olarak vurgulamakta belgeselin fikir sahibi İmre Balanli.

Ekümenopolis belgeselini izlerken İstanbul’un gelişimini ve büyümesini tek bir şehir üstüne inşa etmiş bir ülkenin nereye varacağını da görebilirsiniz.

Özellikle çılgın müteahhit Ali Ağaoğlu için belgeselde ayrılan kısım çok iyi. Kuracağı yaşam alanlarından kovduğu insanları çabuk unutan bir ruhsuz insan olduğu da belgeselde vurgulanmış.

Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir

Yaşadığınız şehir İstanbul’sa ve kentte yaşananlardan hiç bir haberiniz yoksa bu belgeseli izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Belgeseli Youtube dahil internette bir çok kaynaktan izleyebilirsiniz. Şimdi sizleri İstanbul’un kentleşme sürecini anlatan belgeselden kısa bir bölümle uğurluyorum.

Yorum Yap, Sohbete Katıl

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

4 Yorum

Abone Ol