Uykusuzluk (insomnia) - Henry Miller
Uykusuzluk (insomnia) - Henry Miller

Uykusuzluk – Henry Miller

Yazıya nasıl başlasam bilemedim, bir şeyler yazmayı unutmuşum; kitap okumayı da neredeyse öyle. Evde artık beş koli ekstra kitap olduğu için gözüme kestirdiğim en ince kitabı aldım okumak için. Neden 5 koli ekstra kitap var sonrasında belki detayları sizlerle de paylaşmak istersem yazarım başka yazılarda. Elime aldığım ve gözüme kestirdiğim ilk kitap Henry Miller tarafından yazılan Uykusuzluk (insomnia) isimli eser oldu.

Arka kapağında yer alan “ayrıksı bir yazardan ayrıksı bir kitap” yazısıyla dikkatimi çekmeyi başardı Uykusuzluk. Gel gelelim kitabın tüm özetini sizlere “kırkından sonra azanı teneşir paklar” atasözümüz ile sizlere sunabilirim. Araştırdıktan sonra öğrendim ki ülkemizde yayınlanan Kiralık Aşk isimli bir dizide başrol okuduktan sonra satılmaya başlanmış. Buna yayınevi sevinmiş olmalı. O yüzde sizleri uyarmam gerekiyor; bu kitabı okumazsanız bir şey kaybetmezsiniz, okursanız da zerre bir şey katmaz.

Henry Miller, bu eserinde bizlere yetmiş küsur yaşına geldiğinde, görüp aşık olduğu bir kadından ve bu dönemden sonraki kendi iç dünyasından bahsediyor. Sürekli bu kitaba eser deyip duracağım çünkü hikaye desem hikaye değil, öykü desem alakası yok, deneme desem hiç değil…

Uykusuzluk ya da içimizdeki şeytan (yazarın değimiyle bu durumun diğer adı) bizlere aşkın gece uykudan uyandırışını, aşka bağlı olmayı ve ondan başka neden bir şeye inanmamız gerektiğini kanıtlamaya çalışıyor.

Ben iyi tanırım şeytanı, yollarımız çok sık kesişir onunla. Bir ip cambazı gibi ipte yürümemi keyifle izler. Ayağımın kaymasına seyirci kalır ama asla düşmeme izin vermez.

Uykusuzluk – Henry Miller

Kitabın içeriğinde pek bir şey yok fakat yazarı tanımanız için bir fırsat gibi çünkü bu kitabı sevmesem de yazar hakkında bir merak uyandırdı bende. Hayatına beş evlilik sığdırmış ve her evliliğine ait yazdığı bir kitabı var. Genellikle cinsel ve müstehcen yazılar kaleme aldığı için Fransa hariç diğer çoğu dünya ülkesinde o dönem yasaklanmış.

Kitabı bitirdikten sonra okuduğumdan şunu anladım diyemem, çünkü anlayıp anlatabileceğim bir detayı yok. Alıp okumanızı tavsiye ederim ama çok merak ettiyseniz bu kitabı bir yerler görüp. Henry Miller tarafından yazılan Uykusuzluk eseri otobüste, minibüste, iş yerinizdeki mola boşluklarında ve kısa bir vakitte okunacak kitap olarak sağa sola not alınabilir.

Yorum Yap, Sohbete Katıl

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

3 Yorum
  • Bloglardaki kitap analizleri gerçekçi olduğu için iyi kitap / kötü kitap farklarını da anlıyoruz. Kitabın tek cümlelik atasözü özeti iyiymiş.

    Adam da sırf kitap yazmak için evlenip durmuş demek ki. 🙂