Tecrübesiz Bloggerlar İçin İşleri Kolaylaştıracak 17 İpucu
Tecrübesiz Bloggerlar İçin İşleri Kolaylaştıracak 17 İpucu
Tecrübesiz Bloggerlar İçin İşleri Kolaylaştıracak 17 İpucu

Tecrübesiz Bloggerlar İçin İşleri Kolaylaştıracak 17 İpucu

Blog yazarlığı, ilk başlarda sizleri oldukça zorlayabilir. Çevrenizde bir sürü kaynağa sahipsinizdir ancak hangisini ne zaman kullanacağınız hakkında en ufak fikriniz yoktur. Bu da sizi kararsızlığa ve çaresizliğe sürükler. Bu yazımızda sizlerin işini kolaylaştıracak, tecrübesiz bloggerlerın işini kolaylaştıracak bazı ipuçlarını derledik. İşte, tecrübesiz bloggerlar için 17 ipucu:

1- WordPress kullanın

Üzerinde blog yazabileceğiniz başka platformlar da var, ancak uzun vadede bu platformda bulunacaksanız, tek gerçek seçim, WordPress’in kendinden barındırılmış bir versiyonudur. Alan adınız ve tarzınız size ait olacaktır; bu, bloglamaya devam ettikçe blogunuza değer katan bir şeydir.

2- Genesis Framework kullanın

Genesis Framework kullanarak, ThemeForest ve diğer sitelerden daha ucuz temalar elde edebilirsiniz, ancak bunların hiçbiri sağlam kod, tematik tema ve baştan beri sağlam bir SEO ile gelmiyor. Bunların yanında, standart temayı sevmiyorsanız, ancak yine de bir temelin üzerine inşa etmek istiyorsanız, daha sonra genesis alt temalarını ekleyebilirsiniz.

3- Bu eklentileri mutlaka kurun

Yoast SEO (Şüphesiz ki alanında en iyisi), Gravity Forms ve WP SuperCache (Sitenizi hızlandıracaktır). Bu eklentileri kurduktan sonra bize teşekkür edeceksiniz.

4- Temanız hakkında endişelenmeyin

Temanız ile oynayıp durmayın. Temanızın her özelliğinden yararlanamazsınız, bunun için uğraşırken başka şeylere de zarar verebilirsiniz. Kendinizin en rahat ettiği versiyonu bulun ve blogunuz ile ilgilenmeye devam edin.  Zaten Genesis Framework kullanıyorsanız bu adımı atlayabilirsiniz.

5- Ne hakkında yazacağınızı belirleyin

Hakkında yazmak istediğiniz bir konuyu bulun ve bu ayrıntıdan bir an önce kurtulun. Örneğin, sadece beslenme programları ve diyetler hakkında genel bir yazı yazmak yerine, ayrıntıya imin ve paleo diyeti alt konu başlıkları hakkında yazın. Ne yapacağınızı bilmek konusunda önceden karar vermek ve plan yapmak sizi daha verimli kılar.

6- Yazmak için bir konu bulamazsanız, bir ana tema belirleyin

Eğer yazmak için bir konu bulamıyorsanız, yapmanız gereken şey blogunuzun ana temasını belirlemek olmalıdır. Bir ana tema belirleyerek, yazacağınız yazıları o ana tema ile bağdaştırabilirsiniz ve bu sayede her seferinde bir konu bulma gereksiniminden de kurtulmuş olursunuz.

7- Kendinize yapay sınırlar koyun

 

Tecrübesiz Bloggerlar İçin İşleri Kolaylaştıracak 17 İpucu
Tecrübesiz Bloggerlar İçin İşleri Kolaylaştıracak 17 İpucu

Örneğin kendinize bir içeriği yazmak için fazla 30 dakika verin. Veya her cümleye “A” ile başlamaya çalışın ya da her içeriğinizi minimum 740 kelime yazmaya çalışın. Kendinize bu tarz yapay sınırlar koyun. İlk başlarda bu sizi biraz zorlayabilir ancak ilerleyen zamanlarda belirli sınırlara bağlı kalarak yazmanın kolaylığının farkına siz de varacaksınız. Ayrıca bu kendinize koyacağınız sınırlar, sizin kendi dilinizi oluşturmanızda da yardımcı olacaktır.

8- İçerik sıkıntısı yaşadığınızda ilginç bir şeyler yapın

Gerçekten yazacak bir şey bulamadığınız da ve güncellikten uzak kalmaya başladığınız anda çıkın ve ilginç bir şeyler yapın. Bu içerik sıkıntısı yaşadığınız anda yardımınıza yetişecektir. Ayrıca, ilginç şeyler herkesin ilgisini çeker. Bu sizin birkaç bağlantı almanızı da sağlayan bir içerik olabilir.

9- Niçin başladığınıza dair iyi bir sebebiniz olsun

Bunu baştan düşün. “Bloggerlıktan milyonlar kazanmak istiyorum” başlamak için iyi bir neden değildir ve ilk paranızı günlük harçlığınızın 4’te 1’i kadar kazandığınızda muhtemelen hevesiniz kırılacaktır. Bununla birlikte, amacınız “yazarken daha iyi olmak”, “Tanınmak ve ilginç insanlarla tanışmak” veya “ilginç bir şeyler yapmak ve bu konuda blog yazmak” ise, yazmaya devam etme olasılığınız ve bir yerlerde başarıyı yakalama olasılığınız çok yüksektir.

10- Okuyun, okuyun, okuyun

İçerik yazmak araba kullanmak ise, okumak depoyu benzinle fullemektir. Okumadan sadece bir yere kadar yol alabilirsiniz, er ya da geç yakıtınızı bitireceksiniz. Bu yüzden okumaya özen gösterin ve her gün yeni şeyler öğrendiğinizden emin olun.

11- Odaklanın

Sosyal medya ile ilgilenmeyin, TV izlemeyin ve gerekiyorsa içeriğinizi yayınlayana kadar WiFi’nizi kapatın.  Yazmak, şu an da hayatınızdaki en önemli şey ve bunu doğru yapın. Odaklanma kategorisi ile alakalı daha fazla içerik için; Odaklan kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

12- Deneyerek öğrenin

Bir liste içeriği oluşturun, başınızdan geçen kısa bir olayı anlatın veya tecrübe ettiğiniz yeni bir şeyi okuyucularınıza aktarın. Okuyucularınızın ilgisini neyin çekeceğini henüz bilmiyorsanız, bu şekilde öğrenebilirsiniz. Ne yazdığınız zaman yorum alıyor ve takip ediliyor, ne yazdığınız zaman ilgi görmüyor, bunu deneyerek öğrenebilirsiniz.

13- Diğer bloggerlara yardımcı olun

Yardımsever olmak, bloggerlıkta oldukça değerli bir kavramdır. Kendiniz gibi birçok bloggerla tanışma, bilgi alış verişi yapma ve yardımlaşma olanağınız vardır. Bir köşeye çekilip, sizden yardım isteyenlere kayıtsız kalırsanız, ilerleyen zamanlarda siz de beklediğiniz yardımı kimseden göremezsiniz. Yardım ederek ve yardım alarak güzel ilişkiler kurabilir ve bunu da blogunuzu yararına kullanabilirsiniz.

14- Örnek aldığınız insanları araştırın

 

Tecrübesiz Bloggerlar İçin İşleri Kolaylaştıracak 17 İpucu
Tecrübesiz Bloggerlar İçin İşleri Kolaylaştıracak 17 İpucu

Örnek aldığınız başarılı insanların, bulundukları yerlere nasıl geldikleri konusunda araştırmalar yapın. Yaptıkları şeyleri öğrenin. Anılarını, tecrübelerini okuyun ve çıktıkları yolda izledikleri adımları takip edin. Unutmayın ki, onlarda bu işe sizin gibi başladı.

15- Bir kılavuz belirleyin

Bloglamaya nasıl başlayacağınız ve nasıl bir yol izlemeniz gerektiği hakkında bir kaynak edinin. Başkalarının yaptığı hatalardan dersler çıkarın ve aynı hataları yapmamak için dikkatlice hareket edin. Böyle bir kılavuz edinerek, bu acı tecrübeleri ve bedel ödeyeceğiniz hataları siz de tecrübe etmeden öğrenebilir ve en az hasarla atlatabilirsiniz.

16- Milyon dolarlar beklemeyin

Bloglama yapmaktaki amacınız bu olmamalı. Milyon dolarlar kazanmayı beklemek yerine milyonlarca ziyaretçiyi hedeflemek sizin için daha iyi bir seçim olacaktır. Unutmayın, başarıyı yakaladığınız zaman zaten gerisi gelecektir ve para kazanmaya da başlayacaksınızdır.

17- Tutarlı olun

Şimdiye kadar bloggerlık hakkında söylenen en doğru şeylerden biri de programa sadık kalmaktır. Çoğu blogger bu hatayı yapar ve belirledikleri programa sadık kalmazlar. Belirledikleri programa sadık kalma süreleri 3 ila 6 ay arasındadır ve bu süre zarfından sonra aslında hedeflerinden gittikçe uzaklaşmaya başlarlar. Tutarlılığı amaç edinin ve diğer bloggerların yaptığı bu hatayı yapmayın.

Bu yazı oktayy.net için yasam.io tarafından hazırlanmıştır.

Yorum Yap, Sohbete Katıl

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

3 Yorum
  • Ben yaklaşık 4 yıldır blogspot ule blog yazıyordum. Blogspotta ne kadar iyide Olsanız ( kodlar dan ne kadarda iyi anlasanız) blogspot bir yerden sonra gerçekten yetersiz kalıyor o yüzden ilk seçeneğe kesinlikle katılıyorum.

    Diğer seçeneklerinde hepsi mantıklı ve doğru.

    Yaşam io güzel bir içerik hazırlamış, her ikinizinde elinize sağlık kardeş.