Sosyal İzolasyon Nasıl Değerlendirilir
Sosyal İzolasyon Nasıl Değerlendirilir

Sosyal İzolasyon Nasıl Değerlendirilir?

Aralarında ülkemizin de bulunduğu ve birden fazla ülkeyi de etkisi altına alan COVID-19 (yeni nesil korona virüs) nedeniyle yarın ne olacağını bilmediğimiz olağan üstü günler geçiriyoruz. Şirketler çalışmaya uygun olan personellerini evlerine yollayıp home office çalışmasına imkan tanıyor, okullar tatil, resmi kurumların ve bankaların çalışma saatleri değişti; aslında önlem alırken de bir yandan hayatı devam ettirmeye çalışıyor tüzel yada birey olarak herkes. Bu aşamada da korona virüsü yavaşlatmak için Dünya Sağlık Örgütü (bundan sonra bahsedersem kısa DSO diyeceğim) üç temel alışkanlığı edinmemizi istiyor bizlerden; sosyal izolasyon, yüksek önemde hijyene dikkat etme ve temassızlık.

Sosyal izolasyon ise benim bu yazıda üstüne duracağım konu çünkü başı boş çok insanız ve ne yapacağımızı bilen akıllı insan sayısı da çok az sanırım.

Sizlere kamu spotu tadında bir bilgilendirme yapmak isterim. Virüs gezmez, taşınır. Bu yüzden taşıcıyı olmak istemiyorsanız oturun evinizde. Ayrıca bahsi geçen korona virüs taşındıkça da yapı değiştiren bir meret. Şunu da unutmayın; bu durum bir tatil değil.

Gelelim sakin sakin evde otururken neler yapabiliriz onlara bakalım.

Sosyal İzolasyon Süresince Kitap Okuyun

Benim pişman olduğum konulardan bir tanesi kitap okumaya henüz başlamamak oldu. Bu yazıyı yazarken kendi izolasyonumun ikinci haftasını yarıladım tam anlamıyla fakat elime henüz bir kitap bile almış değilim.

Sosyal izolasyon süresince eminim ki alıp okumadığınız, sonra okurum dediğiniz bir kitabınız vardır (benim çok var mesela), kaldırdığınız yerden o kitabı çekin çıkarın ve okumaya başlayın. Hatta bir artı olarak da kitap üzerinden sosyalleşebileceğiniz platformlardan birine katılın ve yorum alış verişi yapın, kitap hakkında tartışın.

Hobilerinize Başlayın yada Hobi Edinin

Tıpkı kitaplar gibi bir kenara köşeye attığınız, bir gün başlarım dediğiniz hobileriniz vardır. İşte bu hobilere vakit ayırmanın tam zamanı bu zamanlar. Mesela resim yapmaya başlamak gibi. Biz nişanlım ile aylardır yapalım dediğimiz puzzle parçalarını birleştirmeye başladık bile.

Sosyal İzolasyon süresince puzzle yapımı

Henüz bir hobiniz yoksa bile kendinize hobi bulmak için geniş bir vaktiniz var.

Kendin Yap Projelerine Göz Atın

Kendin yap projeleri ile ne kadar ilgilisiniz bilemem ama ben Pinterest üzerinden böyle şeyler takip etmeyi seviyorum ve bir gün yaparım umarım diyerek hep kaydediyorum sağa sola. Sizde internette kendin yap projelerine bakabilir ve sosyal izolasyon süresi boyunca hoşunuza giden bir projeyi yapabilirsiniz. Ben kendime kitap fotoğrafları çekmek için ufak bir alan kurdum bile.

Minik Fotoğraf Stüdyosu

Bundan sonrada Korsan’a (bilmeyenler için ev arkadaşım olan kedi) ayakkabı kutusundan oyuncak yapacağım mesela. Vaktim bol ve dışarı çıkarsam bu virüsü başka bir taşıyıcıya da vermiş olabilirim. Bunu yapacağıma kedime oyuncak yaparım daha iyi. Mesela babam da bu süre boyunca kedilerine eski kıyafetlerden yatak yapıyor.

Sosyal izolasyon süresince peki başka neler yapılabilir? Çok başlamak istediğiniz diziye vakit bulamıyorsanız başlayabilirsiniz yada en sevdiğiniz dizeye baştan başlayabilirsiniz. Ödüllü filmleri listeleyip (mesela iMDH Top 50 gibi) içlerinden izlemediğiniz bir film varsa bu filmleri izleyebilirsiniz. Hayatınızda hiç yapmadığınız yemekleri yapmayı deneyebilirsiniz. Aslında evde kalmak bir zorunluluk ve bu durumdan sıkılmamak için yaratılacak seçenek bol. Sizlerin de bu konu fikirlerini mutlaka yorumlar kısmına bekliyor olacağım.

Yorum Yap, Sohbete Katıl

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

7 Yorum
  • Evde oturmak evet çok güzel bir şey değil ama sosyal izolasyon meselesinin bize çok şey katacağını düşünenlerdenim ben. Kendimize vakit ayırır olduk, daha çok okur olduk, yeni yeteneklerimizi keşfettik. Biraz ihtiyacımız varmış buna, keşke Covid mevzu olmasaydı tabi.

    • Yolda yürürken bir beyefendi ve yanında eşi telefonda ‘bak bak roller değişti’ bende ekmek yapıyorum birazdan bulaşık var dediğini duydum. 🙂 Sosyal izolasyon bu dönemde çok önemli bir olay ve kendimize alan yaratmamız için belki bir daha bulamayacağımız çok kıymetleri vakitleri sağlıyor bize.

  • Sosyal izolasyona sosyal medyayı da katmak gerekir diye düşünüyorum. Virüs için değil kendimiz için. Sıradan günlük yaşantımızda, her alanda o kadar yoğun etkilenme radyasyonu altındayız ki, kendimize dönüp saf halimizle baş başa kalamıyoruz. Hiç kimse net kendisi değil. Bir bileşkeler karmaşasıyız.
    Neyse sağlıcakla kalın… Bu nereden aklıma geldi anlamıyorum.

  • İnsanların evde oturmasını istiyorlar evet ama bu insanların kendileri gibi hayat yaşamadıklarının da farkında değiller. Son zamanlarda çok fazla psikolojisi bozuk insan var çevrede ve bundan haberleri yok. En azından göl kenarı baraj çevresi falan kontrollü şekilde açılsa insanlar doğa gitseler.

  • Korona artık hayatımızın her alanında var diyebiliriz. ve en kötüsü de sanırım artık buna alıştık ve bize normal geliyor. ve kimse kendine dikkat etmiyor.