Bu sıralar mobil cihazlarda bilgisayarda oynadığımız popüler oyunları fazlasıyla görmekteyiz. Bu yazımda benim de oynadığım eski bir klasik olan Simcity’nin mobil versiyonu olan Simcity Buildit oyununu inceleyeceğiz ve sizlere ipuçları, taktikler vereceğim. Ve önemli bir uyarı; oyuna başlamadan önce facebook hesabınızı sonra, Google Play hesabınızı bağlayın. Ben facebook hesabıma bağlandığımda oyuna baştan başlamak zorunda kaldım.

Simcity Buildit bilgisayarda da olduğu gibi Electronic Arts tarafından mobil için geliştirilmiş. Bilgisayar da oynadığımız oyunun basite indirgenmiş hali olarak görebiliriz. Rüzgar etkisi gibi özellikler mobil versiyonda görülmemekte. Oyunu ücretsiz olarak uygulama mağazalarında bulabiliyorsunuz fakat oyun için satın alma özellikleri ile anahtar gibi nesnelere sahip oluyorsunuz ve inşaatları hemen bitirebilme özelliğine sahip olabiliyorsunuz.

Oyunun müzikleri Simcity’den tanıyacağımız müzikler pek fark yok, özellikle mobil dahil oyunları müzikleriyle oynuyorsanız beğeneceksiniz. Seslendirmeler Türkçe olmasa da oyun dili size varsayılan olarak Türkçe geliyor. Oyun içerisinde çıkan konuşma balonları hızlı bir şekilde gelişmeniz için epey bir yardımcı oluyor. Grafikler ise bana göre standart bir seviyede (cihaz olarak Samsung Galaxy S4 kullanıyorum). Oyunda animasyonlara kaliteli bir şekilde yer verilmiş.

Oyunun amacına ise baştan kurduğunuz ufak bir şehri büyük bir metropole çevirmek ve arkadaşlarınız arasından birinci sıraya yükselmek. Oyunun başında hızlıca gelişebiliyorsunuz fakat inşaatlar için gerekli nesneleri bulmanız zamanla zorlaşıyor. Aynı zamanda bu ürettiğiniz nesne ve hammaddeleri arkadaşlarınız ile paylaşmanız da mümkün.

Simcity Buildit

Simcity Buildit İpuçları:

Oyuna ilk başladığınızda sizden elektrik santrali ve su kulesi gibi şeyler isteyecektir. Bunları kurarken şehrin uzağına kurmaya dikkat edin. Ne kadar çevreci görünseler de şehrinizde yaşayan halkın mutluluğunu e tki edebiliyor.Bunlar sadece su kulesi ve elektrik santralleri de değil. Özellikle fabrikaları kanalizasyonu şehir merkezinden fazlaca uzağa taşıyın. Aşağıdaki resimde de göreceğiniz gibi ben küçük fabrikaları şehrin en altına kurmayı tercih ettim. Ayrıca kuracağınız her yapının yanından, kenarından yol geçmesi gerekmektedir. Fabrikaların ve tesislerin nerelere kadar kirlilik yaydığını merak ediyorsanız o binanın üzerine basılı tutun, kahverengi ile gösterilen yerler kirliliğin ulaştığı yerler olacaktır.

Simcity Buildit Şehir Düzeni

 

Oyunda yer alan mağazaları mutlaka simlerinizin yaşadığı binaların yakınına koyun, bu simlerinizi mutlu edecektir. Ayrıca her ipucunu açın ve konuşma balonlarına tıklayın. Konuşma balonlarının altından şehir deponuzun büyümesine yarayacak nesneler çıkabiliyor.

Simcity Buildit içerisinde yol yapmak ücretsiz o yüzden yapabildiğiniz kadar yol yapın, bu trafiğin bir nebze olsun azaltacaktır.

Binaların kanalizasyon, elektrik, su gibi ihtiyaçlarını sürekli olarak takip edin. Çünkü aşırı derecede şehirdeki mutluluğu düşürmekte ve nüfus kaybına yol açmakta. Para kazanmak için bolca ev yapmalısınız ve bu evleri geliştirmelisiniz fakat biliyoruz ki gelişen binalar daha çok enerji tüketimi gerektirecek.

Simcity Buildit Talep Karşılama

Oyun Google Play ve AppStore üzerinden ücretsiz olarak indirilmekte. Keyifli oyunlar dilerim.