Geleneksel Olarak Dolandırıcılık: Saadet Zinciri

Geleneksel Olarak Dolandırıcılık: Saadet Zinciri

Geçen gün evde kahvaltı hazırlamaya üşenip her insanın yapabileceği gibi pastanede kahvaltı yapmaya karar verdim, söyledim siparişimi, televizyonda da Kısmetse Olur var, hava güzel, keyfim gıcır. Benim önümdeki masada ise iki tane tip ve büyük ihtimal yakın arkadaşları bir adam oturuyor. Bu durumda televizyondaki Kısmetse Olur değil elbette o masada dönecek sahtekârlıklar ilgimi çekecekti. Bahsettiğim iki tip dolandırılacağından habersiz olan diğer insanı adını aslında hepimiz bildiğimiz saadet zinciri oluşumuna katlamaya çalışıyorlardı. Konuyu anladınız değil mi? Çünkü yazının devamında Saadet Zinciri Sahtekarlığı gibi konulardan bahsedeceğim ve bir çılgınlık yapıp hep beraber kendi saadet zincirimizi kuracağız.

Saadet zinciri dediğimiz oluşumu bilen bilir. Tanımadığınız bir kişi tarafından veya arkadaşınız tarafından içerisinde yer alabileceğiniz, bir internet sitesine iki senede bir 750$ verip kendinizi ayrıcalıklı hissedebileceğiniz bir network türleri. Para kazanma mantıkları ise farklı. Birinci ve en temel mantık altınıza insan alıp ondan komisyon almak ve bu insanlarında farklı insanları organizasyona dahil ederek hem size hem kendine komisyon sağlaması. İkinci yöntem ise kurduğunuz internet sitesini başka birine daha pahalı bir fiyata satmak. Çok mantıklı diyebilirsiniz, dolandırıcılık bu işin neresinde de diyebilirsiniz. Gelelim asıl konuya…

Saadet Zinciri ağına katıldan sonra dolandırıldıklarını anlayan 4 fabrika işçisinin isyanı. - Haber: Gaziantep27
Saadet Zinciri ağına katıldıktan sonra dolandırıldıklarını anlayan 4 fabrika işçisinin isyanı. – Haber: Gaziantep27

Saadet Zinciri Sahtekarlığı

İkinci paragrafta size her şey mantıklı geldi değil mi? Ama bakın bu düpedüz sahtekarlıktır. Çünkü saadet zincirlerinin tek bildiği şey ‘zengin olma umudu’ satmaktır. Bu ağlardaki zengin insanlar hep tepedeki insanlar olacaktır ki dikkat ettiyseniz seminerlerde hep aynı kişinin kazanma deneyimleri konuşulur hep aynı kişilerin kitapları örnek gösterilir.

İlk olarak bir internet sitesine 750$ asla vermemelisiniz, eğer bir firma değilseniz tabii. Amacınız gerçekten internet sitesi sahibi olmak ise verdikleri internet sitesi imkanlarını siz yıllık 60Tl gibi bir ücrete bireysel olarak alabilirsiniz (bu blogun yıllık gideri 100tl gibi miktar). Size sundukları bu ücretin içerisinde ise hazır site kurma aracı, barınma alanı ve alan adı var yani arama motoru optimizasyonu, reklam hizmeti gibi şeyler yok.

Dediğim gibi bu ağların tek amacı ‘zengin olma umudu’ sunmaktır çünkü size hep bu işten lüks arabası olan, her akşam farklı bir otelde yemek yiyen insanların biyografisi sunulmaktadır yani doğuştan zengin insanların biyografileri. Size maliyeti 5TL olmayan, içeriği sıfır olan kendi yazdıkları sözde kişisel gelişim kitaplarını satmaya çalışırlar. Bu kitaplarda çalışmadan milyarder olmayı hedef ederler, lütfen saçmalamayın.

Bu sisteme başvuran insanları internetten araştırdım, çok büyük bir yüzde parasının yarısını kurtardıktan sonra sistemden çıkacağını söylüyor. Unutmadan söyleyelim, her zaman kasa kazanır!

Saadet Zinciri Diyagramı

Saadet Zinciri Kurmak

Gelin hadi hep beraber basit bir saadet zinciri kuralım fakat kadınlar için şık bir elbise, erkekler için havalı ama aynı zamanda ciddi gösteren bir takım elbise olmazsa olmazlardan. Kıyafet sorununu çözdüysek hemen yanımıza arkadaşımızı alıyoruz ve lüks arabalar bulunan galeriden araba beğenip önünde birden fazla fotoğraf çektiriyoruz (bunu yaparken sürekli elinizle başparmağınız açık şekilde onaylama işareti yapmak işin sünneti). Sonra bu fotoğrafları alıp fotoğrafçıda arka plana farklı mekanlar koyuyoruz ve herkese açık şekilde profilimizde paylaşıyoruz. Artık sizde prestijli birisiniz çünkü sizi merak eden insanlar bir tek bu fotoğraflarınıza erişebilecek.

Bu işin başında yazılımcı bir kankanız olması şart, çünkü insanlara site kurmak lazım. Eğer ben tek başıma kıvırırım diyorsanız çok iyi. Daha sonrasında ise kafanızda fiyatları belirleyin ve piramit yapılanmanızı oluşturmaya başlayın. Artık sizin de saadet zinciri firmanız var, bol kazançlar. Unutmayın siz bu işte birçok kişiye ekmek kapısı açtınız, siz süpersiniz, siz bir girişimcisiniz, sizi yalarız, size tapıyoruz! 🙂

Yorum Yap, Sohbete Katıl

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

9 Yorum
 • Bu saadet zinciri olayı son zamanlarda bayağı abartıldı. Ben de bunu tam bir dolandırıcılık olarak niteliyorum. Kesinlikle katılıyorum.

 • Bende bu yolda tecrübe edinmiş biri olarak size katılıyorum.
  Vicdan ile yapılan tüm işler mubahtır fakat zenginlik zordur.
  Heleki bizim ülkemiz için bu network denilen iş imkanı çok zor bir sektördür. Bizlerin kafası ne yazıkki farklı şekilde para kazanmaya çalıştığı için çok insanın canı yanmaktadir.
  Nedense bu sektörle uğraşanlar genelde memur, işçi ve borcu olan insanlardan oluşması ise tesadüf değildir.Emeginize sağlık Teşekkürler.

 • Selamlar, siz bence Saadet zinciri ile network marketingi birbirine karıştırıyorsunuz. Network marketing indirimli tüketici ağı kurmakla ilgili bir modeldir. Elinizde bir ürün vardır, üretici sizin için üretmiştir. Siz ürünü kullanırsınız faydasını görürseniz ya bayilik verirsiniz iş ortaklarınızı bulursunuz ya da ürününüzü satıp komisyon alırsınız. Bu oluşumu organize etmek de oldukça sabır gerektiren disiplinli bir yaşamınızın olmasını gerektiren bir durumdur. Network marketingde ciddi bir emek vardır; herkes çalıştığı kadar kazanır. Bugün Starbucksta aynı şeyi yapar, Avon’da. Coca Cola da aynı sistemle işler. Sadece aradaki fark sistemdir.

  • Merhaba,
   Aslında yazıda bu network marketing ile saadet zinciri arasındaki arap saçı durumuna karışmamak için ‘network’ kelimesinden oldukça kaçınmaya çalıştım. Zaten burada ‘network marketing’ işine sitem ettiğim tek bir cümle bile yok. Saadet zincirleri benim gözümde asla network marketing firmalarının yanından geçemez, saadet zincirleri dolandırıcıdır.
   Yorumunuz için teşekkür ederim.

   • Yanlış bir kelime kullandıysam ya da anlamadığımı düşünüp farklı bir kelime kullandıysam şimdiden özür dilerim. Lakin Mega Holgings dediğiniz yapılanma da networktür sadece yapısal olarak sistemsel olarak (bence) yanlışları çoktur. Mega Holdings bir saadet zinciri değildir yani. Klasik bir networktür sadece.

 • Saadet zincirindeki mantık ile şu an piyasada dolaşan Network Marketing olayı aslında biraz farklı ama sonuçları aynı. Bu işte olan çok sayıda arkadaşım var(dı). İşte şöyle kazanacağız, işte böyle kazanacağız şuraya da gideceğiz gibi konuşmalara sürekli şahit oldum. Hatta bir bayan arkadaşım ise tamamen hayat felsefesi haline getirdiği bu olayda arkadaşlarını bile sadece o işte olan kişilerden seçiyordu. Diğer arkadaşlarına vakit ayırmak bile istemiyordu. Yakın zamanda merak edip sordum kendisine kazanmaya başladın mı diye, kendisinin cevabı ise ben bıraktım o işi oldu. Halbuki annesine ev alacaktı, yaşamını bu network marketing ile devam ettirecekti. Ne oldu onca hayale? Bu işlerin bir sonunun olduğunu düşünmüyorum, 1.500 TL ye adam akıllı bir işe girip çalışsan bence daha huzurlu ve mutlu olursun.

  • Üniversitedeyken bu hayale kendini kaptırıp derslerini boşlamış o toplantı senin, bu toplantı benim koşan çocuklar geldi aklıma. Sözde ailesinden bağımsız bir maddi hayat kuracaklardı, hepsi yalan oldu. Harcadıkları paralarla kaldılar, dediğiniz gibi adam akıllı bir işe girip çalışsa en azından kazanç kapım var denilebilir.