Kendime Çaylar #1: Geri Dön Baykuş

Kendime Çaylar #1: Geri Dön Baykuş

Önce Sunuş… Uzun zamandır fazlaca kişisel olma umudu taşıyan bir yazı yazmak istiyordum, bilmiyorum belki de yazı dizisi başlatmak istiyordum. Amaç klasik ‘kendime notlar’ ya da ‘hayatımdan alıntılar’ şeklinde ufak ufak paragraflar yazmak. Bunu fazlaca yapan var ve aylık seri haline getirmişler. Benim bunun adını değiştirmem gerekiyordu, orası tamam. Aylık seri haline getirmek? Yo yo yo! Ben o kadar düzenli bir herif değilim. Adını kendime çaylar koyduğum ve ileride blog serisi olmasını umudunu taşıyan bu yazımın temel taşlarını mistik chai çayı ve bir tutam bright blue drum ile atmış buluyorum şu andan itibaren.

Kendime Çaylar birçok kişinin bildiği Adamlar Şarkısı ve bu yazı için adı çok hoşuma gitti! Kendime notlar var burada, belki sadece beni ilgilendiriyor belki sizi de etki alanına alabilir.

Ayraç

Geri Dön Baykuş

Beni tanıyanlar ne kadar kedi sevdiğimi de bilir. Ansızın bir gün evin içinde beliren yavru kedi zaten çok renkli olan hayatıma renk kattı. Babam da kedileri sever, hatta Baykuş adını koyduğumuz bu aslan parçasını iki günde bir yıkıyordu. Baykuş duşun üstüne atıştırmasını yaptırdıktan sonra gelip yatağa öyle bir yayılıyordu ki sanki 22 senedir ben yatmıyorum o yatakta! Oturma odasında da maşallah erken emekliye ayrılmış amca gibi davranıyordu. Babamla at yarışlarını takip etmediği için şükretmeliyim.

Evde her deliğe giren, masanın üstündeki kağıdı yere atıp fütursuzca onunla oynayan bir bireyin olması çok heyecan verici fakat bir vakit sonra sokağa bırakmak gerekti. Sokakta bakmaya devam elbette, çünkü sokakta 3-4 tane kedim hali hazırda bakıma muhtaç.

“Hayvanı sokaktan alıp sokağa bırakmak nedir?” dediğinizi duyar gibiyim. Baykuş ile oturup içli dışlı bu konuyu konuştuk, tamamen iki tarafında kabul ettiği bir anlaşma oldu. Zaten ben yatana kadar camdan filan eve giriyordu şerefsiz baykuş bey. Fakat son üç dört gündür etrafta yok. Sana sesleniyorum buradan Baykuş. Duvara iple bağladığımız çılgın oyuncağın hala aynı yerinde. Ama gelirsen dışarıda bakılmaya devam, çok puştsun!

Ayraç

İtirazım Var

Bu aralar çok fazla itirazım var benim. Mesela başkaları için çay demlemeye itirazım var, o yüzden kendime çaylar millet. Duyarsız insanlara, teki kaybolan çoraba, GDO’nun zararsız olduğunu söyleyen bilmem kaç tane bilim insanına, Pokemon Go kuramadığım telefonuma, bombalara alışmamızı bekleyen kurum ve kuruluşlara, arkasında bilmem ne emlağın yeni projesinin reklamı olan edebiyat dergilerine itirazım var.

Ayraç

Çok Kitap Okuyorum

Bu aralar fazlasıyla kitap okuyorum hem de şunun şurasında dikey geçiş sınavına birkaç hafta kalmışken. Hunharca bilimkurgu romanı okuyorum. En son Kıyamete Bir Milyar Yıl kitabını okudum ve yorumunun yazılması için kendileri masanın üzerinde bekliyor.

Kitap yorumu yazmak ilk gün olduğu gibi çok sıkıntı arz etmiyor ama kitabın özgün ve havalı fotoğrafını almak ne kadar zor işmiş be! Şu instabook, bookstagram gibi bütün gün dolaşan milleti tebrik ediyorum vallahi.

Sırada Otostopçunun Galaksi Rehberi serisi var. Çok okumak istiyordum fakat eve geldiğimde kitap gözümde çok büyüdü be, 700 kadar sayfa sayısı var. Belki Ahmet Ümit okur ondan sonra başlarım ya da ne bileyim püff…

Ayraç

Kasıtlı Eskitme, Kazıklı Fiyat

Telefonumun (Samsung Galaxy S4) mükemmel bir zamanlama ile bataryası şişti, şarj aleti bozuldu, aşırı ısınmaya başladı. Çözümü internette buldum, yeni bir batarya almak. Yeni batarya alırken şarj aleti de alayım dedim. Sonuç olarak yeni bir şarj aleti ve bataryaya kavuştum fakat bunların ikisine verdiğim fiyattan bahsetmek istediğimi pek sanmam. Ne zaman aklıma gelse kalbim bir sancılanıyor.
Aranızda doktor var mı? Galiba bir şey girdi, kalbime.

Ayraç

Money is Money.
Money is money. Bize? Bize yok.
Yorum Yap, Sohbete Katıl

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

10 Yorum
 • Bence her “kişisel” blog yazarının hayatından kesitleri aktardığı bir seri olmalı. Hem kendisi için geçmişe ait anılarını kolayca bulabileceği bir yer olur hemde takipçilerin takip ettiği kişinin hayatı hakkında biraz bilgisi olmuş olur 🙂

  • Hayatım süper renkli olmasa da artık bende de böyle bir seri var. Galiba var, akıbetini gelecek zaman gösterecek diyelim 🙂

 • Bence de güzel bir başlangıç olmuş kişisel yazılar için, benim özellikle böyle yazılar hoşuma gidiyor, kim bilir belki ben de başlarım bir gün 🙂 Ayrıca şu an tam da Otostopçunun galaksi rehberi ‘ni okuyordum çok iyi denk geldi 🙂 Ben yine şiddetle tavsiye edeceğim, resmen elimde ansiklopedi gibi bir şeyle dolaşıyorum ama kesinlikle buna değiyor 🙂 Sevgilerle 🙂

  • Yazıda da belirttiğim gibi uzun süredir merak ettiğim bir kitaptı, fiyatı yüzünden pek fırsatım olmadı ama başlayacağım yok. Göz korkutmanın ecele faydası yoktur diyelim 🙂

 • Okurken bayağı eğlendim. Ve bilim kurgu için okuyacağım kitaplar öğrendim. Şuan bir telefon sıkıntısıda ben çekiyorum. Kazık fiyat falan bir ufak tırstım. Ama en haklı olduğun konu, başkasına çay demlemek istemiyorum bende. O halde Kendime Çaylar.

  • Sanırım tek bencil olduğum konu çaylar, içeni ne kadar çok olursa demlenme süresi de o kadar uzun oluyor ve bu süre beni kahrediyor 🙁 Sıfırdan bir telefon almaktansa kazık fiyatı da çekerim ama biraz adil olsunlar be.

 • Okumaktan en çok hoşlandığım blog yazısı bu tarz kısa gündelik kişisel yazılar. Bence de her blogger ara sıra böyle kesitleri yazmalı hatta alışkanlık haline getirmeli. Kıyamete bir milyar yıl kitabını merak ettim, yorumunu yazarsan okuruz 🙂 Ayrıca çay konusuna değinmek gerekirse.. Kendine veya başkasına çay demlemek her türlü güzel bir eylem bence 🙂 Ben de sadece kendime çay demlemeyi bilmem, hep kalabalık aileye göre demlediğim çayı istesem de tek kişilik güzel bir kıvamda yapamam sanırım, çayın kalabalıkla daha bir güzel olduğunu düşünenlerdenim.

 • Yazı ile ilgili alakası olmayabilir ama yine de yorum yapmak istedim 🙂 Kişisel Blog klasöründe sitene bir yer açtım. Hafta da en az 1 kere gelip bakacağım. Yeni yazılar bekliyorum. 1 yeni takipçi daha kazandın, tebrikler 🙂 Hakkımda sayfasına yorum yapacaktım ama kapandığı için atamadım. Memnun oldum şimdiden. Eğer sen de tanıştığına memnun olmak istiyorsan blogumdaki hakkımda kısmında bekliyor olacağım seni 🙂 (Benim de yorumlara kapalı ama belli edersen sevinirim yani 🙂 )
  Başarılar dilerim ve kolay gelsin.

  • Selam Berat, öncelikle motive edici yorumun ve takibe aldığın için teşekkür ederim 🙂 Haftada 1 yeni yazı yazmanın imkanı benim için var mıdır kendi içimde her zaman tartışırım ama ele alınır içerikler üretmeye her zaman çalışıyorum. En kısa zamanda iade-i ziyaret gerçekleştireceğim 🙂