Kendime Çaylar #3: Tutunamayanlar Mı?

Kendime Çaylar #3: Tutunamayanlar Mı?

Oğuz Atay, Tutunamayanlar isimli kitabında ‘insanların en verimli olduğu anda tükendim’ der ve bunu tezleriyle bir paragrafta devam ettirir. Ben ise hem insanların hem de kendimin verimli olduğunu hissettiğim anlarda elim kolum bağlı olarak kendimi tükettim. En eğlenceli hobim hatta alternatif mesleğime dönüşen blog yazarlığını bir kenara attım ve cahildim dünyanın rengine kandım.

Kendime çaylar serisinin üçüncüsünde 2017 senesine Şubat’a on kala girmiş olan bir insan görebilirsiniz. Merak edip mail attınız, olmadı yorumlarınızla hayat belirtisi istediniz, tamam hepimiz kabul edelim bu adam da çöp oldu diye biraz da sevindiniz. Size bu zamana kadar neden blog yazamadığımdan bahsetmeyeceğim fakat yazının devamında ‘neden blog yazarlığına devam etmeliyim?’ sorusuna verdiğim cevabı bulabilirsiniz; eh aralarda da başka konular var elbette.

Elektronik Sigaraya Başladım

Eski yazılarımı okuyanlar bilir; günde bir paket sigara içiyordum. Bunu marifet olsun diye buraya yazmıyorum, belki hayatımda yaptığım en büyük hataların bayrak tutanı bu olabilir. 2017 senesinin ikinci haftasından bu yana elektronik sigara kullanmaya başladım ki normalinden kurtulmak istediğim için.

Hemen söylemeliyim ki evet dikkatli kullanmazsanız patlıyorlar ama cihaz değil aldığınız o çakma piller, çakma cihazları patlatıyor; bu konuda gerçekten dikkatli olmak lazım. Elektronik sigara ile hem sigara içimimi hem de vücuda aldığım nikotin miktarını azalttığımı söyleyebilirim. Yemekten sonra içmeyi de bıraktığımda tamamen buharlardan ve dumandan kurtulmuş olacağım.

Ülkemizde ne cihazlarının ne de sıvılarının (likit) tedariği yasal değil. Benim de ülkem olsa ben de en fazla parayı tekel ürünlerinden kazanıyor olsam bu cihazları sattırmazdım. Ortalıkta e-sigara üzerinden müthiş bir illegallik dönüyor. Özellikle yasal sınırlara takılıp kaldığımız için güzel vatanımızda ürünler hakkında bilgiler de yeterli olmuyor ve ortalıkta dolandırıcılar cirit atabiliyor.

Elektronik sigara kesinlikle yararlı bir cihaz değil, sigara kadar olmasa da elbette zararlı. O yüzden siz siz olun daha önce tütün ürünü veya benzeri bir şey kullanmadıysanız sigaraya ve elektronik sigaraya başlamayınız.

Elektronik sigara hakkında daha detaylı bilgilere yer verdiğim ‘Elektronik Sigara: Patlar mı Patlamaz mı?‘ yazısını okudunuz mu?

Neden Blog Yazarlığına Devam Etmeliyim?

Tam bundan iki yazı önce ‘Kişisel Blogların Devri Bitti Mi?’ isimli bir anket yazısı yazmıştım. Oraya birçok yorum yazdınız (ve ben bunların birçoğunu cevaplayamadım bile), ben bu yorumlardan cümle cümle, kelime kelime notlar aldım. Hayır, elbette blog yazarlığını bırakmaya niyetim yok ama yazdığım o yazıda sanki bezmişim hissi verdiğime inandım bir anda.

Neden blog yazdığımı sorduklarında her zaman paylaşmayı sevdiğimi ve bilgiyi kamuya açık hale getirmeye çalıştığımı söylerim. Ben burada blog yazarken gerçekten insanlara fayda sağlayabildiğimi gördüm ve artık çabaladığımda daha fazlasını yapabildiğime inanıyorum, işte bu yüzden blog yazarlığına devam etmeliyim. Mesela Kendime Çaylar serisinin sevileceğine hayatta ihtimal vermezdim ama bir tribünün futbolculardan bir sonraki golü istemesi gibi benden bir sonraki Kendime Çaylar yazısını istediniz.

Günde on iki saat çalıştığım işim bana yol, yemek, maaş, özel sağlık sigortası karşılamaktan başka bir işe yaramazken blog yazarak hem yeni insanlarla tanışabiliyorum, fikir paylaşımı yapabiliyorum, bu işi yaparken kendime eğlendiğim alternatif gelir kapısı oluşturabiliyorum.

Uzun bir ara tuttuk ama geri dönmeye çalışıyorum. Artık bundan sonra planlı ve didaktik olmaya çalışacağım. İlerleyen zamanlarda daha iyi kitap yorumlarıyla ve daha farklı konularla bu blogu okumaktan daha zevk alacağınız bir hale getirmeye çalışacağım. Şimdilik bu kadar, bir sonraki yazı gelene kadar ben çayın altını yakıyorum, siz oturun.

Yorum Yap, Sohbete Katıl

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5 Yorum
  • Bu aralar ilginç bir şekilde e-sigara salgını başladı. Hatta geçen gün iş çıkış çocuğu ile yanımdan geçen babanın da kullandığını görüce, bu konuda bir yazı yazmam gere iye düşündüm. isminin elektronik olarak konulması, kişilerde sadece duman veriyor ve zararlı değil algısı yaratıyor bence. Adını değiştirip legalize etmek gerekli bu sektörü.

    • Kesinlikle e-sigara yararlı bir şey değil, insanların sigarayı bırakmasına yardımcı olmak için piyasaya sürülmüş cihazlar bunlar ama aynı şekilde içerisinde nikotin ve bir kaç benzeri madde var.

  • Blog yazmaya neden devam etmeliyim sorusuna empati kurarak cevap vermelisin. Zira kendimi kötü hissettiğim dönemlerde senin yazılarını okuyup kafamı dağıtabiliyor ve aynı zamanda bir şeyler öğrenebiliyorum. Bu bazen elle tutulur bir bilgi bazen ise bir bakış açısı oluyor. Bu nedenle devam etmelisin işte. Senin yazılarını okuyarak kendini geliştiren ve keşfeden bir kitlenin varlığını düşünerek ilerlemelisin.

  • Uzun zamandır ben de yoktum blog dünyasında, tabi benimki genel anlamda vaktimin kalmayışındandı. Dolayısıyla kimseyi takip de edememiştim, meğerse sen de buralarda değilmişsin. Ama tekrar dönmen çok iyi olmuş, özellikle ‘Kendime Çaylar’ yazı dizisiyle, çünkü o tribündekilerden biri de bendim 🙂
    Bence hepimiz zaman zaman dünyanın rengine kanıyoruz, ama durmaksızın akıp giden şu hayatta bi durup bunu farkedebilmek de güzel. Hoşgelmişsin tekrardan, yeni yazıların dört gözle bekleniyor, bilgin olsun 🙂 Sevgilerle 🙂

    • Selam Şevval, öncelikle değerli yorumun için teşekkür ederim. Maalesef gerçekten çalışmak, sosyal aktiviteler filan derken vakit kalmıyor. Sende hoşgelmişsin, görüşmek üzere 🙂

Abone Ol