Hayatta önem verilen süreler vardır. İlişkinin ilk üç ayı, maçın ilk kırk beş dakikası, tenefüs zilinin çalmasına kalan son beş dakika, otobüsün durağa geliş süresi, mesainin bitmesine kalan son 1 saat gibi örneklerle çoğaltılır. Benim içinse bu önemli sürelerden biri bu blog ile geçirdiğim İlk 1 Yıl . Bugün günlerden 27 Mart Pazar ve ben geçen sene bu tarihte ilk blog içeriğim olan ‘Merhaba‘ başlıklı yazıyı yayınlamıştım. 

Bahsi geçen yazıyı hazırlarken saat 03:00 iken birden 04:00 olduğunu ve ev arkadaşımla karşılıklı olarak birbirimize mal mal baktığımızı dün gibi hatırlıyorum, ilk kullandığım temanın deneme lisansı için yazdığım e-posta ise hala gönderilen kutusunda saklı.

Peki neden ilk 1 yıl benim için o kadar önemli? Hemen cevap veriyorum. Daha önce açtığım blogları bir yıl sonra kapatmıştım, istediğim gibi olmamıştı. Ama bu Gayriciddi Zamazingo sloganıyla açtığım kişisel blog omuzlarımın üstünde taşıdığım bir sorumluluk haline geldi ve hatırı sayılır takipçilere sahip oldum. Grafikleri, fotoğrafları ve gelen ziyaretçilere sağlayacağım faydaları elimden geldiğince ince eleyip sık dokumaya çalıştım. Kendim bir fotoğraf çekeceksem eğer zevkli gözüksün diye karikatür dergilerinin sayfalarından bir arka plan bile yaptım çünkü her zaman yenilik güzeldir.

Yazının sonuna yerleştirdiğim infografik sizlere bir yıllık genel istatistikleri gösterecektir fakat bu paragrafta da üstünden geçmek istiyorum. Bugüne kadar (bu yazı hariç) 38 tane blog içeriği ürettim ve bu içerikleri toplamda 146 yorum yapıldı (yorumun blog yazarlarına sağladığı manevi değerden bahsetmeme gerek yok umarım). Bu bloga arama motorlarından gelen insanlar en çok ‘telegram nedir?‘ sorusunun cevabını aramak için ziyaret ettiler. En çok okunan yazı ise Evde Filtre Kahve Nasıl Hazırlanır?‘ başlıklı yazı oldu. Ardından bu yazıyı ‘Kişisel Blog Yazarları Ne Düşünüyor?‘ başlıklı mim takip etti (en çok yorumu bu yazıya aldım).

Bir yıl içerisinde 47 e-posta abonesi Gayriciddi Zamazingo takipçisi oldu ve bu kişilere aylık bülten gönderdim. Bunun yanında yayınlanması için 7 adet misafir yazı gönderildi fakat ben 1 tanesini yayınladım, çünkü reklam içerikli yazıları yayınlamak istemedim.

Teşekkür Faslı ve Çekiliş: İyisiyle kötüsüyle bu blogun sorumluluklarını omuzlarıma yükleyeli tam 1 yıl oldu. Bana bu sürede destek verenlere, her yazıma gelip yorum yazanlara, yazdığım yazıyı koşulsuz kendi profil ve sayfalarında paylaşanlara tek tek teşekkürlerimi bir borç bilirim ve iyi niyetlerimi sunarım. Benim emeğim olduğu kadar sizlerinde emeği var.

Bir blogger adetidir, rivayete göre böyle durumlarda çekiliş yapılırmış 🙂 . Bende uzun süredir takipçilere güzel bir hediye vermek istiyordum fakat hediyeyi kafamda netleştirememiştim. Nisan ayı içerisinde güzel bir çekiliş yapacağım. Duyurusunu ise blog için açtığım sosyal medya hesaplarından yapıyor olacağım. O yüzden sosyal medya hesaplarını da takip etmeyi unutmayın (adresler için buraya tık tık). Ayrıca “Gel daha güzel bir çekiliş yap, ben çekiliş için sponsor olurum, birlikte alıp yürüyelim.” diyenler de iletişime geçebilir

İlk 1 Yıl (İnfografik)

İlk 1 Yıl İnfografik

[mks_button size=”medium” title=”Daha Büyük Boyut ve Çözünürlük” style=”squared” url=”http://i.hizliresim.com/7gaG4L.jpg” target=”_blank” bg_color=”#000000″ txt_color=”#FFFFFF” icon=”” icon_type=””]