Evde Filtre Kahve Yapımı ve Deneyimlerim
Filtre Kahve

Evde Filtre Kahve Yapımı ve Deneyimlerim

Kahve sevmeyen insan pek tanımam diyebilirim, bende bir kahve bağımlısıyım. Bunun nedenini içerisindeki kafeine bağlayabiliriz sanırım. Tabi kahve anlayışımızı Nescafe 3in1 gibi hazır toz kahvelerden kurtarmamız gerekmekte. Bu yazıda sizlere filtre kahve evde nasıl hazırlanır ve en pratik yolları nelerdir onları yazacağım.

Kalktığım zaman kahvaltıdan önce filtre kahve içmeyi severim. Bu zamana kadar evde kullandığım kahve Tchibo üretimi olan Guatemala Grande isimli öğütülmüş kahve olurdu, fiyatı da uygundur. Dün farklılık yapıp her zaman gidip oturup kahve içtiğim Gloria Jean’s isimli kahve dükkanından kahve almayı tercih ettim, değişikliği severim. Bunun nedeni de biraz aromalı kahveden sadece kahveye geçmek istemem aslında.

Bahsi geçen kahve dükkanından Tchibo ürünlerine göre biraz fazla para vererek Gloria Jean’s Special Blend isimli çekirdek kahveyi aldım, rica ettim filtre kahve makinesi için öğütüp tekrar paketlediler. Ben kahveyi sevdim, 200gr ağırlığındaki paketi 21tl karşılığında alabiliyorsunuz.

Eğer sadece kahve, özellikle filtre kahve seviyorsanız denemenizi tavsiye ederim. Filtre kahve evde nasıl hazırlanır bilmiyorsanız yazının devamında sizlere bir kaç tüyo vereceğim.

Filtre Kahve

Filtre Kahve Evde Nasıl Hazırlanır ?

Filtre kahvenizi istediğiniz yerden alabilirsiniz, Kurukahveci Mehmet Efendi ve Tchibo mağazalarında öğütülmüş kahveler var. Starbucks veya Gloria Jean’s mağazalarında sadece çekirdek kahve bulunuyor ve rica ederseniz kahveyi öğütüyorlar.

Dikkat etmemiz gereken ilk aşama öğütülme işlemidir. French press veya filtre kahve makinesinden hangisini kullanıyorsanız ona göre öğütün. Ben her zaman kahve makinesi için öğütüyorum, french press daha hayatımda kullanmadım.

Eğer bu aletlerden ikisine de sahip değilseniz ve evde filtre kahve yapmak istiyorsanız öğrenci işi bir önerim de var, çay süzgeçi! Kulağınıza komik gelebilir ama çay süzgecine kahveyi koyup üstüne sıcak suyu dökerseniz hemen hemen kahve makinesinin yapmış olduğu işlemi yapmış olursunuz. Tabi kahvenin dozunu ayarlamak gerekmekte.

Diğer dikkat edilmesi gereken bir nokta ise kesinlikle kaynar su yalanlarına inanmayınız, kahve makinelerinin tamamı (kahve dükkanları veya ev tipi makineler fark etmez) suyu haşladığı gibi cam hazneye doldurur. Bu (en azından benim açımdan) kahvenin tadını hiç bozan bir şey değildir.

Eğer imkanınız varsa ve kahve makinenizin üreticisi kağıt filtre kullanmanızı şart koşmuyorsa ‘golden filter’ denilen filtrelerden kullanmanız da ayrı bir tavsiyemdir. Hem kolay temizleniyor, hem kullan at değil, hem masrafsız, hem de gerçekten güzel bir filtre türü.

Son olarak tüm markaların fincan başına önerdiği kahve miktarı 10gr olmaktadır, bir bildikleri vardır deyip buradan size de aktarıyorum.

Benim size filtre kahve hakkında verebileceklerim bu kadardı. Her türlü sorunuzu yorum yoluyla sorabilirsiniz, elimden geldiğince cevaplarım.

Yorum Yap, Sohbete Katıl

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

14 Yorum