Facebook
Facebook

Facebook: Topluluğun Parçası Olmak

Geçen günlerde Evren Günlüğü, Berfin Dağ ile birlikte bir canlı yaptı. Bu sohbet ortasında ‘dijital göçmen’ kelimesi kullanıldı, yani teknolojik gelişmelere hayatının belli bir döneminde dahil olmuş insanlara verilen genel başlık bu ama konumuz bu değil, sadece adını sevdim. İster dijital göçmen, ister dijital yerli olalım hepimizin elinde iyi kötü akıllı telefon var ve dünyada genç/yaşlı ayırt etmeden artık 2 milyar insan aktif olarak Facebook kullanıyor.

Gelin size çok kısaca, sanki hiç bilmiyormuşçasına Facebook’u tanıtalım. Beş adet öğrencinin birleşip ‘abi Amerikan okullarını bir portalda birleştirelim’ diyerek kurduğu sosyal platformdu. Şimdi ise senin ‘bak buraya gittiğimi herkese göstermeliyim’ diyerek fotoğraf attığın, benim ‘kızlar bakın ne kadar kültürlü bir sapiensim’ dediğim sosyal platform oldu. Aramızdaki fark bu bebeğim, ben elitim. Şaka bir yana ama gün gün çoğu insanların sosyal olmayı birkaç fotoğrafa indirgediği çok güzel bir platform Facebook. İstediğimiz zaman canlı yayınlar yapıyor ve diğer arkadaşlarımıza ‘bilmem ne keyfimiz’ açıklaması ile nispet yapabiliyoruz.

Gel gelelim ki konumuz hangimizin daha havalı paylaşımlar yaptığı filan değil. Mark Zuckerberg, geçtiğimiz haftalarda Facebook kullanan aktif kullanıcı sayısının 2 milyar (yazıyla iki milyar) olduğunu Facebook Newsroom üzerinden açıkladı. Şimdi bunun yarısı bot diyebilirsiniz fakat değil. Hepinize geldi mi bilmiyorum ama Güzellikler Paylaştıkça Çoğalır yazan bir bildirim gönderdi ve 2 milyar kişiye minnetler sunuldu.

Facebook, şimdi 2 milyar kişiden oluşan bir topluluk ve bunun bir parçası olduğumuz için tüm sosyal medya guruları çok mutlu! Hatta o kadar mutlular ki şükranlarını sunmak için diğer arkadaşlarınla olan fotoğraflarını bir videoda sunup paylaşman için acayip heyecanlılar.

Facebook vs Gerçek
Facebook vs Gerçek

Facebook Evreninde Biz Neyiz?

Facebook şuan varlığını devam ettiriyorsa senin o filtrelenmiş fotoğrafların hatırına devam etmiyor elbette. Facebook’ta 2 milyar kişi olarak şuan çok enayiyiz çünkü hepimiz şirketlere, kurumlara hedeflenen reklam kitlesiyiz. Aslında koskoca yazıda benim anlatmak istediğim tek şey buydu ama neyse…

Facebook inanın ki senin attığın fotoğrafla ilgilenmiyor. Senin beğendiğin sayfalarla, ‘buradayım’ dediğin mekanlarla, yaşınla, hobilerinle ilgileniyor çünkü bu veriler reklam veren kurum için nimet. Düşünün ki reklam vereceksiniz ve hangi yaş grubuna, hangi cinsiyete reklamlar gösterilsin belli bir bütçe karşılığında seçebiliyorsunuz. Biz de dışarda telefonda, evde bilgisayarda süper bir topluluğun parçası olduğumuz için kendimizle gurur duyup hemen entellektüel bir paylaşımı yapıştırıyoruz. Olayımız bu.

Neden Bu Topluluktan Kopamıyoruz?

Asıl soru şu; madem aslında bir birer hedef kitleyiz peki neden hesaplarımızı kapatmamız çok kolayken bunu yapamıyoruz?

Facebook ve Sosyal Medya
Facebook ve Sosyal Medya

Eğer bir gün bu mecradan hesabımızı kaldırırsak sanki diğer insanlarla iletişimimiz kopacakmış gibi geliyor. En azından benim için böyle. Mesela Ayşe, Fatma’ya tatil fotoğraflarıyla hava atarken Ali’nin de yeni arabasıyla Ahmet’e hava atması gerektiği su götürmez bir gerçek ve bunlar için bir araç lazım. O araç ise tam burası.

Yorum Yap, Sohbete Katıl

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

7 Yorum
 • Güzel yazı, eline sağlık. Birkaç ay önce Facebook hesabımı kök sildim. Pişman mıyım? Hayır. Eksikliğini hissediyor muyum? Hayır. Geç bile kalmışım diyorum hatta. Neyse. 🙂

  Yazının sonunda bahsettiğin;
  “Mesela Ayşe, Fatma’ya tatil fotoğraflarıyla hava atarken Ali’nin de yeni arabasıyla Ahmet’e hava atması gerektiği su götürmez bir gerçek ve bunlar için bir araç lazım. O araç ise tam burası.”

  Bu dediğine pek katılmıyorum. Çünkü bunun için asıl yer Facebook’tan ziyade Instagram.

  İyi çalışmalar,

 • İşin açığı: Ben facebook gezinmemde rahatsız oluyorum her seferinde ama “neler olup bitmiş” merakımı da yenemiyorum. Kişisel hava atmalar pek ilgilendirmese de göze takılıyor ister istemez; toplumlar gök görmedikleşiyor git gide diye düşünüyorum. 🙂

 • Sosyal medya parçamız haline geldi birilerinden haberdar olmak için artık aramayı değil profillerine bakmayı tercih ediyoruz ve artık bunun geri dönüşü yok.

 • Facebook en nihayetinde ticari bir şirket. Bu şirketin de giderleri ve kar yapma amacı var. Daha önce birkaç arkadaşa söylediğim gibi; “Eğer bir ürünü kullanırken para vermek zorunda kalmıyorsanız, ürün sizsiniz.” Facebook elbette kar elde edecek, dahası ben bile milletin filtrelenmiş fotoğraflarıyla ilgilenmiyorken, Facebook neden ilgilensin ki?

  Amacına uygun kullanıldığında tüm sosyal platformlar büyük bir nimettir. Yeter ki, nasıl kullanılacağının insanlar farkında olsun 🙂

 • Eğer bir hizmet ücretsizse ürün sizsinizdir der dijital medyacılar/pazarlamacılar. Çok da haklılar. Kitleyi Facebook, Instagram, Twitter gibi platformlara çektikten, farklı pekiştireçlerle onları bağladıktan (ya da bağımlı hale) getirdikten sonra onları (yani bizi) reklam gelirleri için hazır bir ürün olarak kullanıyorlar. Yazında belirttiğin gibi bizim ne yaptığımız onların hiç umurunda değil, her paylaşımımızla onlara hizmet ediyoruz. Sen bu yazıyı yazdıktan sonra birkaç ünlü farklı sebeplerle sosyal medyadan paylaşım yapmayı bıraktığını açıkladı. Benim de yıllar önce sosyal ağlar konusunda kendime getirdiğim bir özdenetim var ve hiç pişman değilim. Canım sıkılmıyor, kendimi yalnız hissetmiyor veya hayatı kaçırdığımı zannetmiyorum.