Evde Kedi ve Köpek Beslemek
Evde Kedi ve Köpek Beslemek

Evde Kedi ve Köpek Beslemek

Bundan tam on iki bin yıl önceye gidelim, oralarda bir yerlerde hayvanları evcilleştirmenin temellerin atıldığını göreceksiniz. Belki o zaman evcilleştirmenin gereksinimleri sonucunda avcı hayvanlar, köle hayvanlar yetişmiş olabilir ama bugün yaşadığımız hayvan evcilleştirmenin temeli tam 12 bin yıl öncesinden geliyormuş.  Bu yazıda sizlerle aslında uzun zamandır deneyimlediğim bir konuyu paylaşacağım; aynı evde kedi ve köpek beslemek.

Daha önce sizlerle Korsanla tanıştırmak için ‘evde kedi beslemek’ başlığında bir yazı yazmıştım. Korsan (süre vermem, tarih tutmadım) uzun bir süredir evde tek değil, artık yanında Crypto isimli bir kankası var.

Şimdi siz mükemmel duyarınızı kasmadan önce ben bir kamu spotu tarzında paragraf gireyim araya… Evet ben veteriner değilim, size internetten okuduğum şeyleri de burada aktarmayacağım. Lütfen bana güvenip aynı evde kedi ve köpek beslemeye kalkışmayın, profesyonel destek almak için en yakın veterinere başvurun. Ben sadece bu süreçte yaşadığım deneyimleri sizlere aktaracağım.

Aynı evde kedi ve köpek beslemek hakkında deneyimlerimi sizlere aşamalar halinde aktaracağım. İlk önce gelin kedi ve köpeğimizi tanıyalım. Korsan, tekir cinsi sokaktan gelme bir kedi; takribi 3.5 – 4 yaşında. Crpyto, pomeranian cinsinde sahiplendirilmiş bir köpek; 4 yaşında. Cyrpto, önce hafta sonları Korsan’a alışması için bana gelirken şimdi Korsan ile ölümüne kanka oldular.

Evde Kedi ve Köpek İçin Tanışma Faslı

Cyrpto ilk geldiğinde Korsanın tehdidi ile karşılaştı. Çünkü bütün ev (ben de günün çoğunluğunda işte olduğum için) Korsana aitti ve kendi boyutlarında ama farklı türden bir canlı geldi karşısına ve gülümsüyordu. Araştırmalarıma göre durum böyle başladıysa kesinlikle aynı evde kedi ve köpek bakmamak gerekiyormuş fakat ben umursamadım.

Evde Kedi ve Köpek Beslemek: Korsan ve Cyrpto
Korsan ve Cyrpto

Dediğim gibi bütün ev Korsana ait olduğu için Kripto her alanda tehdit altında kalıyordu fakat bir süre sonra bu sorun otomatik kontrol şeklinde çözüldü ve bazı yerler hariç evin her yeri eşit paylaşılmaya başlandı. Şöyle düşünün; ilk bir ay birbirlerine saldıran hayvanlar şimdi aynı yatakta uyuyorlar. Yaşam alanları için yazının devamını kontrol edebilirsiniz.

Tanışmada en büyük sıkıntım Cyrpto’nun huzurlu uyması oldu. Birbirleriyle artık iyi anlaşsalar da Korsanı severken sizi Cyrpto görürse eğer yandınız, kesinlikle kıskanıyor. Eh… Ben ise her zaman Korsan ile uyuduğumdan dolayı Cyrpto için ilk birkaç gece çok huzursuz geçmişti.

Aynı Evde Yaşayan Kedi ve Köpek İçin Yaşam Alanları

Evde kedi ve köpek beslemek aynı anda iki tane yaramaz çocuğa bakmaktan tamamen farksız. Bu yazıyı yazmadan önce biraz konu hakkında araştırma yaptım ve gördüm ki aslında başından beri evde yaşadığımız her şey yanlışmış.

Kediler kendi alanlarını belirlemeyi ve o alanda yaşamayı seven hayvanlar, kuşkusuz bunu hepimiz biliyoruz. Bu yüzden kedi ve köpekler için ayrı yaşam alanları oluşturmamız gerekiyormuş, ayrı alanlarda uyutmamız gerekiyormuş. Hemen Pinterest üzerinden ‘do it yourself cat’ ve ‘do it yourself dog’ yazarak çalışmalara başlayabilirim, çünkü hazırı çok pahalı. Fakiriz ama enayi değiliz alarmı çalsın… Ayrı yaşamda kastımız kedinize özel eşyalar ve köpeğinize özel eşyalar sunmanız gibi devam ediyor, isterseniz bunu ayrıca araştırın derim.

Ben bu zaman kadar anladığınız kadarıyla ikisine de farklı yaşam alanları sunmadım, hepsi ortak yaşam alanları oldu ve evin kontrolü bende olduğu zamanlarda hiçbir sıkıntı çıktığını görmedim.

Kedi ve Köpek Aynı Evde Yaşar mı?

Yazının sonlarına doğru artık ‘kedi ve köpek aynı evde yaşar mı?’ sorusuna cevap vermem gerekiyor sanıyorum deneyimlerim karşılığında. Evet, yaşıyorlar. Ama yazının başlarında dediğim gibi ben veteriner değilim sadece bu konuda sizlere deneyimlerimi aktardım. Benim evde tek koyduğum kural ikisine de eşit şartlar koymaktı; aynı miktar mama, aynı miktar su, aynı miktar sevgi gibi… Belki bu yüzden ikisi de birbirlerinin eşit olduklarını anladılar ve ilk baştaki kavgalar artık yerini sakinliğe ve oyuna ulaştırdı.

Sizin de bu konuda deneyiminiz veya söyleyecekleriniz varsa sayfanın altındaki yorum kısmından yorumlarınızı bekliyor olacağım belki birlikte evde kedi ve köpek beslemek konusunda fikir alışverişi yapmış oluruz. Ayrıca Cyrpto ve Korsana ait hikayelere benim Instagram profilimi takip ederek de ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap, Sohbete Katıl

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

8 Yorum
  • Merhaba benimde bir köpegim var sizin köpeğiniz ile aynı cins hatta fakat problem şu kendisi misafir olarak gittiği evden gelemiyor, ev sahibi kişi dostumu bana vermek istemiyor ne yapacağımı şaşırmış durumdayım !

    Yazılarınıza bayılıyorum ve heyecanla bir diğerini bekliyorum sevgiler…

  • Merhaba benimde bir pamuk bir tarzanim vardi yanlarindada poyraz diye bir kopegim dediginiz gibi hepsine esit davrandim ve evde kanki oldular havlamalarina miyavlamalaria kavgalarina alistim kuzu sarmasi gibi gecinip gidiyorlar iste birde ust katimda sizin gibi yakisikli bir oglum var onunda bir kedisi ve bir kopegi var yanlarina gidip sevesim geliyor bayiliyorum onlara