Elektronik Sigara
Elektronik Sigara

Elektronik Sigara: Patlar mı Patlamaz mı?

İnsanın hayatında edinebileceği en kötü alışkanlıklardan bir tanesi kesinlikle sigaradır, nitekim ben de bu alışkanlığa sahibim. Ne bileyim milletin her sabah düzenli spor yapmak, bisiklete binmek gibi alışkanlıkları varken bizimki onların yanında boynu bükükleri oynamak gibi bir durum. Her sigara içtiğinizde kıyafetleriniz, saçınız ve ağzınız leş gibi kokar, tırnaklarınız ve dişleriniz sararır ve yokluğunda bir madde bağımlısından farksız yoksunluk hissine kapılırsınız. Sigara içenler çoktan beni anladı bile. Neyse, sizi yaklaşık dört aydır kullandığım, sigarayı bıraktırmasa da çoğu zaman yerini tutan bir cihazla tanıştırayım, adı elektronik sigara.

Ara ara sigarayı bırakmak hakkında radikal kararlar aldığımı düşünürüm, aslında bu kararlar pek de radikal değilmiş derim sonra ve yoluma devam ederim. Sanırım o zamanlar cihazını açık bırakıp arka cebine koyanların havai fişek gibi patladığı videolar beni cezbetmiş olacak ki hemen gidip 24$ karşılığında bir elektronik sigara aldım. Cihaz olarak Eleaf iStick Pico 75w modelini aldım, tam bir fiyat performans cihazıydı geçtiğimiz haftaya kadar, bu konuya daha sonra değiniriz. Yanına bir de havai fişek gibi patlamamak için Samsung pil aldım.

Peki, nereden çıktı bu elektronik sigaralar? Aslında yeni bir teknoloji değil, zamanında doktorların sigarayı bırakmak isteyen hastaları için tavsiye ettiği bir teknoloji. İlk e-sigaraların çalışma mantığı oldukça basit; kalem şeklinde bir cihaza sigara görünümlü kartuş konuluyor ve bu cihaz kartuştaki nikotini duman değil buhar ile solumasını sağlıyor. Görüntü olarak hemen hemen sigara görünümünde ve sigara kullanmaya sebep olan nikotini takviye etmemize yarıyor. Zaman ilerledikçe kartuşun yerini likit adı verdiğimiz sıvılar alıyor, cihazlar sigara görünümünden kurtuluyor. Buharlama dünyasına hoş geldiniz!

Elektronik Sigara Zararlı mı Yoksa Faydalı mı?

Kesinlikle zararlıdır fakat ateşli yani bildiğimiz sigaralara nazaran daha az zararlı. Şimdi sırasıyla nedenlerini sayalım. Buharlarken solunum sistemimiz 4 çeşit bileşen ile tanışır, bunlardan en önemlisi nikotin ama gel gelelim sigara kullanırken solunum sistemimizden beynimize kadar dört bin tane kimyasal madde geçer.

Benim hesabımda günde bir paket sigara içen insan hemen hemen parasının yarısını tasarruf etmiş oluyor. Yani cebe biraz faydası var, hadi yine iyisiniz.

Şunu da unutmadan önce söylemeliyim, verilere göre elektronik sigaraya başlayan yüz kişiden otuzu (küçük bir rakam farkındayım) altı hafta sonra sigaradan bırakıyormuş. Ben aralıksız iki hafta kullandıktan sonra normal sigaranın kokusundan nefret etmiştim.

Elektronik Sigara Likidi ve Cihaz Seçimi

Yazımın başında demiştim ki ben bu işe Eleaf iStick Pico 75w ile başladım, cihaz gayet güzel cihaz bunda bir sıkıntı yok ama kronik sıkıntılar göstermeye başladı. O yüzden sizlere bu cihazı önermeyeceğim. Piyasa tonla cihaz dolu, girip internette yorumlarını okuyup bir tane edinebilirsiniz. Elektronik sigaraya şu cihazla başla, bu cihaz süper diyen insanlardan pek haz etmem. O yüzden size tavsiyem güzel bir pil ile birlikte ısı ayarı olan, fazla ateşlemeyi kesen cihazlardan almanız.

Likit olarak da her yeni başlayanın yaptığı hayatı yapıp Natura likit almayın. Aldınız mı? Bingo! Leş gibi bir içim sizi bekliyor, hem de sertifikalı. Tamamen yerli yapım olan Los Pollos Likit kullanmanızı tavsiye ederim, ben şu zamana kadar hep bu adamlardan aldım.

Son Sözler: Nasıl Havai Fişek Gibi Patlarım?

Haberlerde hep e-sigaralar hakkında ağzı burnu yamulan insanları, göt cebinde havai fişek gibi patlayan insanları gördünüz değil mi? O yüzden buharlamaya başladığınızda yanınızdaki insanlar cihaza bakıp, size göz devirip ‘ay şimdi patlamasın o’ diyecektir. Patlar arkadaş, koskoca Galaxy Note 7 patladı lan, bu Çin işi on liralık cihaz neden patlamasın.

Elektronik sigarayı kullandıktan sonra kapattığınızdan emin olun. Cihaz baktınız çok ısındı, yeter artık bokunu çıkarmayın. Ateşleme tuşuna basılı kalacak yerlerde (mesela pantolonunuzun arka cebinde) taşımayın.

Son olarak unutmayın, elektronik sigara sadece bağımlılığınızı masumlaştırır ve normal sigara gibi zararlıdır. Tez zamanda bağımlılıklarınızdan kurtulmanız, kurtulmam dileği ile.

Yorum Yap, Sohbete Katıl

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

8 Yorum
    • 5 ay mi oda birakma mi ben 2 seneyi de devirdim 2 sene boyunca bir gun istemedi canim. Ama simdi yavastan iciyorum

  • Ben bırakmıştım ve kötü hava koşulları yüzünden tekrar başladım. Şimdi kendime yeni bir tarih belirledim. Bu tarihte sigarayı bırakıp icmemeye çalışacağım. Elektronik sigarayı ben de düşündüm de çok boş geldi. Patlama olaylarından değilde ben biliyorum kendimi o bana sigarayı daha çok aratır. Birde inatçı bir kimligim var. Pek zora gelemem. Sigarayı bırak diye ustelediklerinde içtiğim sigara daha çok haz verir. :). O yüzden kendi kararımı bekliyorum. Umarım bırakırım.(bırakırız.)

  • Ben sigara içmeyen biri olarak bu elektronik sigara olayından çok uzaktayım. Kullanan arkadaşlarım var. Kesinlikle normal sigaradan çok daha fazla duman çıkartıyor. Bunu gözlemledim. Bir de normal sigaradan daha ucuz olduğu için tercih ediyorlarmış. Oktay umarım ki en kısa sürede sigarayı bırakırsın.