Şafak Çalışkan oturmuş, düşünmüş, düşünürken goygoy yapmış ve sonunda ‘4 trilyona sahip olsan ne yapardın’ konulu yazısına ben dahil diğer blog yazarı arkadaşlarımı mimlemiş. Ben zaten başlığı gördükten sonra doğrudan trilyonda kaç sıfır var araması yaptım. Benim gibi parayla ilgilenme ümidi bile olmayan fakirler için açıklayalım; bir trilyonda on iki tane sıfır varmış. İnsan yazmaya üşenir be o kadar sıfır! Neyse biz gelelim benim yazacağım konuya. Bakalım 4 trilyon gibi bir miktar beni bozar mı? O kadar param olsa ben ne yaparım peki?

Etnik kimliğim Türk olduğuna göre… Bu cümlenin devamını hepimiz getirirdik. Yok, eğer ben getiremedim derseniz söylüyorum, ev alırdım. İstanbul şartlarında 250 bin liradan 4 tane ev alsam ve üçünü kiraya versem seneler sonra bu durum beni maddi kara geçirecektir. Hayalim hep çirkef bir ev sahibi olmak zaten -şaka-.

Oktay’ın 4 trilyon parası vardır ve bu paranın dörtte biri ile herkes gibi düşünerek gayrimenkul yatırımı yapmıştır. Oktay’ın geriye kaç parası kalmıştır? Abi zengin olunca bak bunu hesaplaması da zor olabilir elbet.

Evleri aldık, şimdi sıra geldi sıfır Mercedes GLS almaya. Fiyatı kalbime iner diye bakmadım ben. Ne yapalım 4 trilyon paramız var ama düşüncemiz bile fakir.

Şimdi biraz ciddi olalım. Hemen hiç düşünmeden Harley Davidson marka motor alırdım ama şöyle Ultra Classic Electra Glide olanından. Bunu alamadık diyelim seçeneği Yamaha’nın Maxi Scooter tarzı motorlarına kadar düşürürüm. Tabi kış şartlarında kullanmalık bir araba da almak lazım, çocuğumuz olmaz ilerde yoksa. Aman be ben yine İstanbul’da toplu taşıma kullanılırım. O kadar parayla zaten niye İstanbul’da yaşıyorsam…

Sonrasında büyük çaplı bir Türkiye turu şart olur. Genellikle çadırda kalmak isterim ama şu ‘vay anasını’ otellere gidip birkaç kez eğlenip bu da eğlencemi lan der basar giderim herhalde. Param var oğlum hey!

Dünya turu da atabiliriz, şu paragrafa kadar kaç para harcadım geriye kaç param kaldı bilmiyorum ama 4 trilyon çok büyük para gibi duruyor.

Hem 4 trilyonu duyunca beynimden vuruldum hem de düşüncelerim fakir ben ne yapayım arkadaş şimdi? Düşünemiyorum o kadar parayla ne yapılır diye.

Bir de kafamda deli sorular var. Bu 4 trilyon eski parayla mı yoksa yeni sıfırları attığımız para birimiyle mi 4 trilyon? Bir de Türk Lirası mı emin miyiz? Dolar filan deyip iyice kalbime indirmeyin benim.